Sazby ještě porostou

Ilustrační foto. Zdroj: ČNB

Viceguvernér České národní banky Marek Mora v rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že ČNB bude muset zvýšit úrokové sazby výrazně nad 5 %, aby zpomalila inflaci. Bude k tomuto kroku muset sáhnout i přes rizika, která pro ekonomický růst v Evropě představuje válka na Ukrajině.

Mora naznačil, že na zasedání ČNB 31. března podpoří růst sazeb o minimálně půl procentního bodu a viceguvernér dále deklaroval, že je ochoten podporovat zvýšení sazeb „tak vysoko, jak bude nutné“. S ruskou invazí, která zdražila ceny elektřiny a spustila stagflační šok, musí bankovní rada zchladit více domácí poptávku.

Investoři čekají „hike“ o 50bb a objevují se i sázky na 75bb. Na horizontu šesti měsíců pak počítají se sazbami těšně pod 6 %, přitom ještě před několika dny se počítalo jen s jemným laděním poblíž 5 %. Devět z dvanácti analytiků očekává, že ČNB nyní zvýší hlavní úrokovou sazbu o 50 bps na 5,0 % – i to je nejvýš od roku 2001. Monetární enfant terrible Tomáš Havránek ale současné zvyšování sazeb nepovažuje za účinné a pléduje za masivní posilování kurzu koruny prodejem nashromážděných devizových rezerv.