Sazby se propadly nejvíce za dva roky

Měsíční splátka hypotéky na 3,5 mil. Kč sjednané do 80 % ceny nemovitosti, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,27 % p. a. klesla v březnu o 209 korun na 23 132 korun – vrátila se tak na úroveň loňského léta

Úrokové sazby hypotečních úvěrů klesly nejvýrazněji za poslední dva roky. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu se dostala na 6,27 % p. a. Rozhýbe pokles sazeb hypoteční trh?

„Hypoteční banky s vidinou přicházejícího jara a tím zahájení stavební sezóny začaly aktivněji přistupovat ke své cenotvorbě a v souvislosti s konkurenčním bojem začaly některé z bank snižovat úrokové sazby hypoték. To se promítlo i do Fincentrum Hypoindexu který zaznamenal největší propad za poslední dva roky,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Průměrná nabídková sazba klesla na 6,27 %

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu klesla v březnu o 10 bazických bodů a k 6. březnu tak činila 6,27 % p. a. V posledních dvou letech průměrná nabídková sazba hypoték převážně rostla, klesla pouze loni v září a říjnu, a to pouze o pět resp. tři bazické body.

„Současné drobné snížení může spolu s poklesem hodnoty některých nemovitostí přeci jenom hypoteční trh trošku rozhýbat. Nicméně toto případné oživení bude jen drobnou náplastí na obrovský výpadek, které hypoteční trh zaznamenal v předchozím roce,“ uvedl Jiří Sýkora.

Fincentrum Hypoindex brezen 2023
Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Měsíční splátka klesla o více než 200 korun

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,27 % p. a. klesla v březnu o 209 korun na 23 132 korun. „Výše měsíční splátky se tak vrátila na úroveň loňského léta,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Nejvýrazněji zlevnily tříleté fixace

V uplynulém měsíci klesly všechny průměrné nabídkové sazby hypoték fixovaných od jednoho roku do deseti let, a to jak u hypoték do 80 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) tak u hypoték s LTV nad 80 %.

Nejvýraznější změnu zaznamenaly tříleté fixace, které poklesly o 15 bazických bodů. Průměrná nabídková sazba hypoték do 80 % LTV se tak propadla na 6,39 % p. a. a hypoték s LTV nad 80 % na 6,62 % p. a. Hypotéky fixované na jeden rok zlevnily o 0,12 procentního bodu. Banky tak v průměru nabízejí jednoleté fixace hypoték s LTV do 80 % za 6,64 % p. a. a s LTV nad 80 % za 6,14 % p. a.

Pětileté fixace za stejnou cenu jako desetileté

Úrokové sazby hypotečních úvěrů fixovaných na pět let klesly o devět bazických bodů a dostaly se tak na stejnou úroveň jako hypotéky s fixací na 10 let, které poklesly pouze o tři bazické body na 6,03 % p. a. u LTV do 80 % a na 6,27 % p. a. u LTV nad 80 %.

Kdy čeká hypoteční trh výraznější oživení?

Bankovní rada České národní banky (ČNB) bude opět rozhodovat o nastavení základních úrokových sazeb na konci března. Dvoutýdenní repo sazba ale zřejmě i po březnovém jednání bankovní rady zůstane 7 %. Hypoteční trh přesto již nedočkavě vyhlíží snižování základní sazby, které ale může přijít později, než se čekalo.

„Prognózy vývoje sazeb pro letošní rok se nevyvíjí úplně nejlépe. Stejně tak jako ČNB v tichosti upravuje svoje odhady vývoje letošní inflace z 9,1 % na téměř 11 %, tak se dá očekávat, že i případné snižování sazeb se posouvá. A tak původní optimistické odhady na snižování základních sazeb už na podzim letošního se nezdají příliš reálné. Pokud tedy vůbec dojde letos k poklesu těchto sazeb, tak je můžeme čekat až na jeho konci, případně až počátkem roku 2024,“ dodal Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.