Situace v oblasti spotřebitelských úvěrů je poměrně stabilní. Jak ukazují aktuální data Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů, už druhý měsíc po sobě se průměrné sazby úvěrů na cokoli mírně zvedají.
V lednu dosáhly hodnoty 7,63 procenta, což je oproti prosinci o 0,19procentního bodu více. V meziročním srovnání se však letošní lednové sazby pohybují výrazně níže než loni v lednu, konkrétně o 0,68procentního bodu. Podle odborníků nejsou drobné výkyvy úrokových sazeb ničím neobvyklým a zásadní změny nelze předpokládat ani v dalších měsících tohoto roku.
První měsíc letošního roku přinesl další zdražení úvěrů na cokoli, ačkoli jen velice mírné. Výsledky Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů ukazují, že jeho hodnota meziměsíčně vzrostla o 0,19procentního bodu na 7,63 procent.
„I přes toto marginální zvýšení se hodnoty dál pohybují poměrně hluboko pod osmiprocentní hranicí, a to již od listopadu 2024. Mírné výkyvy u toho typu produktu jsou poměrně časté, každopádně v následujících měsících neočekáváme žádné výrazné změny ani jedním směrem,“ uvádí k aktuálním hodnotám sazeb Michaela Pudilová, analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů společnosti Broker Consulting.
Při pohledu do historie sledování indexu se ukazuje, že letošní lednové sazby jsou z pohledu žadatelů o úvěr výrazně přijatelnější než před rokem. V lednu minulého roku se totiž sazby úvěrů na cokoli pohybovaly o 0,68procentního bodu výše – na hodnotě 8,31 procent. Takto vysokých hodnot průměrné sazby podle Pudilové určitě v blízké době nedosáhnou.
„Vedle úrokové sazby je neméně zásadním aspektem, který definuje celkovou výši spotřebitelského úvěru, také délka jeho splatnosti. Samozřejmě je optimální splatit dlužnou částku co nejdříve, nicméně v této souvislosti doporučuji všem žadatelům o úvěr nejprve věnovat čas finančnímu plánování, které pomůže snížit riziko zadlužení a také jim umožní vytvořit si nějaké úspory,“ vysvětluje Michaela Pudilová.
Jaké příjmy banka uzná u žádosti o spotřebitelský úvěr?
Před poskytnutím spotřebitelského úvěru banky vždy posuzují příjmy žadatele. „Ty by měly být nejen dostatečné, ale také stabilní, aby banka minimalizovala riziko nesplácení. Pokud klient pobírá mzdu na účet u dané banky, obvykle není nutné příjmy dokládat jiným způsobem. V takových případech může banka rovnou vygenerovat takzvaný předschválený limit, což umožňuje rychlé a jednodušší čerpání úvěru,“ popisuje Michaela Pudilová.
Dalším způsobem doložení příjmů je podle Pudilové potvrzení od zaměstnavatele nebo poslední daňové přiznání v případě podnikatelů. Banky však zohledňují i jiné druhy příjmů, jako jsou starobní a invalidní důchody, rodičovský příspěvek nebo příjmy z pronájmu. Přístup k těmto příjmům se však může lišit – některé banky je akceptují v plné výši, jiné jen částečně nebo vůbec. Klíčové je, aby žadatel o spotřebitelský úvěr měl stabilní příjmy a zároveň aby trvaly minimálně po celou dobu splácení úvěru.
Redakce