Sazby spotřebitelských úvěrů oscilují kolem 9 %

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů dosáhl v říjnu hodnoty 9,36 procenta. Od zářijového měření je to pokles o šest bazických bodů. V meziročním porovnání je pak aktuální hodnota nižší jen o 0,10 procentních bodů. Analytici z Broker Consulting neočekávají minimálně do konce tohoto roku výraznější výkyvy hodnot ani jedním směrem.

Mírně by mohly trend ovlivnit opět konkurenční nabídky bank, které v předvánočním období vždy připravují pro klienty zvýhodněné nabídky úvěrů. Část lidí si totiž opakovaně bere půjčky na nákup vánočních dárků a na pokrytí zvýšených provozních nákladů v tomto období. Odborníci před neuváženými vánočními půjčkami varují.

  • V říjnu dosáhla hodnota Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů 9,36 procenta.
  • Průměrné sazby spotřebitelských úvěrů se od zářijových hodnot prakticky nezměnily.
  • Podle analytiků nelze ani do konce roku očekávat významnější odchylku.
  • Úrokové sazby mohou ovlivnit zvýhodněné podmínky bank před Vánoci.

Říjnové hodnoty Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů dosáhly průměrné hodnoty 9,36 procenta. „Prakticky již od října loňského roku zůstávají úrokové sazby úvěrů na cokoliv na podobné hodnotě. V říjnu 2022 činila průměrná hodnota 9,46 procenta. Celý rok 2023 jsou tedy průměrné úroky kolem této hodnoty s maximální odchylkou do jednoho procentního bodu v obou směrech,“ říká Michaela Pudilová, analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů ze společnosti Broker Consulting.

Graf BC Index spotřebitelských úvěrů - říjen 2023

Vliv mají Vánoce i případná změna základní sazby ČNB

Ačkoli do konce roku neočekávají odborníci výrazné výkyvy úrokových sazeb ani jedním směrem, je pravděpodobné, že v listopadu a prosinci budou hodnoty Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů ovlivněny blížícími se Vánocemi a s tím souvisejícími výhodnými nabídkami bank.

„V předvánočním období mezi sebou banky běžně soutěží a snaží se s o něco málo nižším úrokem oslovit co nejvíce klientů. Právě v těchto měsících bývá poptávka po spotřebitelských úvěrech standardně největší za celý rok,“ popisuje Michaela Pudilová.

Do koncových sazeb u spotřebitelských úvěrů by se vedle Vánoc mohl propsat také případný pokles základní úrokové sazby ČNB. „S jakou razancí a rychlostí, to ale nelze jednoduše odhadnout. Určitě se ale dá počítat s tím, že budou úroky klesat mnohem pomaleji v porovnání s tím, jak rychle zejména v minulém roce rostly,“ říká Martin Novák, hlavní analytik ze společnosti Broker Consulting a dodává, že v předvánočním čase banky každoročně nabízejí akční úroky i bez ohledu na snižování ze strany ČNB.

Půjčka na Vánoce? Ano, ale…

Část veřejnosti si před Vánoci opakovaně bere půjčky na pořízení dárků i na zvýšené útraty domácnosti v době před vánočními svátky. Taková půjčka samozřejmě dokáže pomoci, ale musí být dobře promyšlená. V opačném případě může zadlužení se na Vánoce napáchat i výrazné škody. Podle odborníků je tedy vždy důležitá obezřetnost, porovnávání několika nabídek a dodržování pravidel chytrého půjčování.

„Různé zvýhodnění bank v podobě nižší úrokové sazby či slevy na poplatcích je mnohdy rozhodujícím faktorem toho, kde si klienti půjčku nechají poskytnout. I když se na první pohled mohou zdát nabídky bank lákavé a splátky úvěrů nízké, je dobré si uvědomit, že jejich splácení může trvat i několik let,“ varuje Michaela Pudilová.