Schopnost splácení se nezhoršila

Češi si nejčastěji půjčují na pět a více let

Schopnost splácení půjček v Česku se ani přes současnou ekonomickou situaci nezhoršila. Podle dat skupiny ČSOB je tzv. default rate, tedy počet dlouhodobě nesplacených závazků na velmi nízké úrovni. Češi si nejčastěji půjčují na dobu pěti let a výše, protože očekávají nižší splátku.

Nejčastěji si půjčují muži mezi 31 a 48 lety

Nejvíce půjček si podle dat ČSOB sjednávají muži (57 %) ve věkové skupině mezi 31 a 48 lety. Naopak nejméně má o úvěry zájem mladá generace mezi 18. a 25. rokem života a také lidé nad 60 let. „Úvěry, které si sjednávají muži mezi 31 a 48 lety, představují 31 % celkové produkce spotřebitelských půjček ve skupině ČSOB. Obecně zákazníci preferují spíše delší dobu splácení, 76 % z nich na 5 a více let, protože očekávají, že budou mít za těchto podmínek nižší měsíční splátku,“ vysvětluje Tomáš Sobotka, výkonný ředitel retailových úvěrů v ČSOB.

Půjčky spravují přes mobil tři čtvrtiny Čechů

Moderní technologie používá při správě půjček stále více Čechů. Podle dat ČSOB více než tři čtvrtiny uživatelů pravidelně kontrolují své půjčky v mobilním bankovnictví. „Nejsilnější je v tomto ohledu mladší generace klientů, cca do 30 let, za poslední rok však o více než 50 % stoupl počet uživatelů mobilního bankovnictví v kategorii nad 60 let,“ dodává Tomáš Sobotka.

Trh se spotřebitelskými úvěry se zvedá

Podle Tomáše Sobotky z ČSOB je zájem Čechů o spotřebitelské úvěry dlouhodobý a v posledním období nadále stoupá. Banka chce podpořit tento trend speciálními akcemi, například u úvěrů se splatností od 3 let výše, odpustí úroky ve druhé polovině doby

splácení. „Klienti speciální akce velmi vítají. Podobnou kampaň jsme spustili již v roce 2015, kdy jsme zaznamenali výrazný nárůst prodeje úvěrů,“ vysvětluje Tomáš Sobotka. V rámci akce byl jeden z nejčastějších úvěrů 100 000 Kč se splatností 4 roky. Splátka v první polovině činila 2 758 Kč a v druhé polovině se snížila na 2 382 Kč, a tím klienti ušetřili 376 Kč měsíčně.