Se začátkem prázdnin se zlepší dostupnost hypoték

Prodeje nových bytů v Praze již dva kvartály za sebou rostou. Už v prvním letošním čtvrtletí počet nových prodaných bytů vzrostl oproti poslednímu čtvrtletí roku 2022 o téměř 20 %. V tom druhém pak zájem o nové bydlení ještě zesílil. Od začátku prázdnin navíc přestane platit ukazatel DSTI, který nejvíce trápil žadatele o hypotéční úvěry. Úvěrové financování se tak stane dostupnější pro širší skupinu žadatelů, kteří navíc dosáhnou i na dražší byty.

Například pro pražskou rodinu s 2 dětmi (oba rodiče uvažujeme starší 36 let) a průměrnými příjmy to znamená, že zatímco dosud si mohla vzít hypotéku maximálně ve výši 6,5 mil. Kč, od 1. července si budou moci půjčit až 8,8 mil. Kč. Místo bytu 2+kk tak dosáhnou i na byt třípokojový, navíc v lepší lokalitě (za předpokladu splnění podmínky na minimální výši vlastních zdrojů).

Je sice pravděpodobné, že banky neuvolní stavidla úplně a i nadále budou splnění ukazatele DSTI v nějaké mírnější formě vyžadovat, ale i tak tento krok přispěje k dalšímu oživení zájmu o nové byty.

Nadále ale platí, že tím hlavním impulsem pro trh bude až pokles úrokových sazeb k úrovni okolo 3 %. V Praze totiž podle našeho průzkumu o koupi nového bytu v následujících 5 letech uvažuje okolo půl milionu lidí, kteří ale aktuálně své nákupní rozhodnutí odkládají a čekají na lepší podmínky. Při současném růstu nájemného se právě při hypotečních sazbách okolo 3 % p.a. přiblíží výše měsíčních splátek hypotéky s výší nájemného, což povede k návratu odložené poptávky na trh.

Michaela Tomášková, výkonná ředitelka CENTRAL GROUP