Časopis pro profesionální finanční poradce

Sentiment v průmyslu se pomalu zvedá z předchozích hlubin

Photo Automobile Production Line Welding Car Body Modern Car Assembly Plant Auto Industry Interior Hightech Factory Modern Production
Zdroj: Freepik

Index nákupních manažerů z tuzemského zpracovatelského sektoru vykázal v únoru hodnotu 47,7 bodu, čímž překonal tržní odhad (47,1) i lednový výsledek (46,6).

I nadále ovšem zůstává v pásmu kontrakce (<50), což platí nepřetržitě od června roku 2022, a signalizuje tak pokračující ochlazování výrobní aktivity.

Podobně jako v předchozích měsících, i nyní zpracovatelé reportují pokles objemu výroby a slabou poptávku, hlavně pak tu zahraniční, ovšem v obou těchto ukazatelích lze pozorovat tendenci ke stabilizaci. V reakci na to dochází k redukci počtu zaměstnanců, která naopak akceleruje, snižování rozpracovanosti a redukci nákupů výrobních vstupů. Výrobní inflace přitom zůstává na historické poměry utlumená. Pozitivem pak je rostoucí počet respondentů, kteří věří v blížící se oživení poptávky.

Nejnovější data potvrzují očekávaný trend velmi pozvolného průmyslového odrážení ode dna, ovšem důvody k oslavám se stále hledají spíše těžko. Na jednu stranu byla donedávna průmyslová poptávka tak slabá, že už neměla příliš kam dále klesat, a s postupným snižováním českých i evropských úrokových sazeb a pokračujícím růstem reálných příjmů bylo očekávatelné, že se zájem o průmyslové zboží bude zvedat.

Zároveň se ovšem bohužel na obzoru mezitím objevila nová rizika, která by návrat optimismu mohla brzy opět zchladit. Jedná se hlavně o hrozbu výrazného zvýšení amerických cel na evropské zboží, se kterou přišel prezident Donald Trump. Prozatím se sice jedná pouze o hypotetický scénář, nicméně avizovaných 25 % zní vpravdě děsivě.

Sentimentu v průmyslovém sektoru pak patrně nepřidá ani aktuální diplomatická rozepře mezi USA a Ukrajinou, potažmo Evropou, která poněkud hatí naděje na potenciální návrat k předchozímu geopolitickému normálu. S tolika neznámými zůstane pro tuto chvíli investiční aktivita pravděpodobně spíše opatrná, což znamená i brzdu pro náš průmyslový sektor. I nadále tak bohužel pro letošek skutečné oživení nepředpokládáme a počítáme s celoročním výsledkem poblíž červené nuly.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS

Aktuální číslo
Objednat »