Šetřením jdeme k recesi

Silnější pokles tržeb v říjnu spustil řadu úvah o příčinách i důsledcích očekávání trendu, že se šetření domácností ještě prohloubí. Šestý pokles v řadě byl totiž ještě sinější než zářijových 5,3 % kdy alespoň meziměsíčně dokonce tržby nepatrně vzrostly.

Inflace doslova krade úspory i drtí reálné mzdy domácností. Průměrná reálná měsíční mzda klesla ve 3Q meziročně o 9,8 % v souladu s odhady a očekává se reálný pokles mezd i v příštím roce, i když mírnější. Prognózy zatím zvažují, že česká ekonomika bude v příštím roce stagnovat, ale razantnější pokles spotřeby domácností zřejmě způsobí hlubší oslabení ekonomiky. Růst cen by ale měl v příštím roce zpomalit na 9,7 z letošních 15,4 %. Ke dvěma procentům by se inflace měla vrátit v roce 2025.Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí k vývoji ekonomiky na základě prognóz 16 tuzemských odborných institucí.

Instituce zapojené do průzkumu očekávají i v příštím roce pokles reálných mezd. Objem prostředků na mzdy sice poroste o 8,4 procenta, tempo inflace ale bude rychlejší. Reálné mzdy by se měly vrátit k růstu v roce 2024, kdy se očekává zvýšení nominálních mezd o 5,8 % při míře inflace 3,1 %.