Sezónní pokles nezaměstnanosti

Podle zveřejněných údajů MPSV se míra nezaměstnanosti v dubnu snížila z 3,9 na 3,7 %, a to především díky pokračujícímu rozjezdu sezónních prací v zemědělství, stavebnictví a službách spojených s cestovním ruchem.

Sezónní vývoj trochu maskuje fakt, že nezaměstnanost v ČR velmi pomalu narůstá s tím, jak se především v průmyslu firmy pod tlakem zbavují zaměstnanců. Přesto napětí na trhu práce polevuje jen pomalu, a tak třeba ve stavebnictví si firmy stále stěžují na nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků.

Český trh práce zůstává s ohledem na nepříliš dobrý výkon ekonomiky v posledním roce stále ještě robustní. Ubývá sice volných pracovních míst, ale nijak dramaticky. Problémem zůstávají výrazné regionální, respektive strukturální rozdíly. Tam kde je vyšší zastoupení nezaměstnaných, nejsou volná místa. Tam kde jsou volná místa, není dostupné bydlení. Tomu odpovídá i dlouhodobý kontrast Karviná vs. Praha.

Míra nezaměstnanosti bude nejspíše díky sezónnosti až do léta klesat k 3,5 %, avšak ve druhé polovině roku, a především v jeho závěru se opět zvýší. Zatímco loni byly nejistotou předčasné odchody do důchodu, tentokrát to může být efekt dodanění (zatížení soc. pojistným) u dohod o provedení práce. Reálného (nesezónního) poklesu nezaměstnanosti se nejspíše dočkáme až s rychlejším růstem ekonomiky v příštím roce.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS