Situace v maloobchodě se začíná stabilizovat

Tržby v maloobchodě se v červnu meziročně snížily reálně o 4,1 %, meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly meziročně o 0,6 % a meziměsíčně stagnovaly.

image002

I když jsou v meziročním srovnání maloobchodní tržby stále v hlubokém mínusu, poslední dva měsíce už dochází k pozvolné stabilizaci situace. Tržby totiž dál už z měsíce na měsíc nepadají, ale dokonce symbolicky meziměsíčně rostou. Důvodem je zřejmě nižší inflace, která do výsledků obchodů promlouvá v posledních necelých dvou letech docela zásadně. Vidět, jak příznivější ceny fungují, je na prodejích PHM, které aktuálně rostou dvojciferným tempem.

Samozřejmě největší pozornost na sebe strhávají meziroční čísla, která jsou už čtrnáct měsíců permanentně záporná. Aktuální pokles o 4,1 % je vlastně nejmenším v řadě, avšak už vychází z nízkého loňského červnového základu, takže není důvod zatím předčasně jásat.

Na čem spotřebitelé zatím šetří? Téměř na všem, snad s výjimkou kosmetiky a pohonných hmot. Stranou jdou v době vysoké inflace nákupy vybavení domácnosti i zboží pro volný čas. Méně se utrácí za obuv a oblečení, u kterých je ČR stále cenovým rekordmanem. Propad reálných prodejů tam proto kompenzují vyšší ceny.

Co čekat dál? S klesající inflací se budou reálné poměry domácnosti pozvolna zlepšovat. Zaskočit mohou část tuzemských domácností doplatky za energie, avšak celkově by se i tak měla situace v obchodech obracet k lepšímu a míra propadu – či omezování nákupů – postupně slábnout. Za celý rok maloobchodní tržby poklesnout zřejmě o cca 4,5 %, a půjde nejspíš nejhorší výsledek v rámci celé EU.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS