Služby prozatím přebírají otěže ekonomiky

Zatímco výsledky průmyslu a stavebnictví se v posledním měsíci propadají, situace ve službách vypadá přece jen optimističtěji. A budou to právě služby, na které bude moci česká ekonomika v letošním roce primárně spoléhat.

Za první kvartál vzrostly reálné tržby odvětví spadajících pod služby mezičtvrtletně i meziročně. Dařilo se většině oborů, včetně těch navázaných na cestovní ruch. Ať už šlo o rapidní zvýšení tržeb v letecké dopravě díky pokračujícímu boomu cestování Čechů nebo cizinců přijíždějících do ČR.

O posilování pozice cestovního ruchu svědčí další nárůst počtu návštěvníků i délka jejich pobytu v ČR. Postpandemický restart turistiky pokračuje, a to nejenom díky domácím cestovatelům, kteří „objevili“ ČR, a tím v podstatě zachránili cestovní ruch v časech, kdy sem nikdo moc nejezdil.

Rozjíždí však se však i příjezdová turistika, i když zahraničních návštěvníků je stále méně než na začátku roku 2019 a přicházejí trochu v jiném složení. Čtvrtina přichází z Německa, následovaná Slováky, Poláky a Brity. Ještě před pěti lety se na předních příčkách umísťovali i Rusové a Číňané, letos se už do top10 ze zřejmých důvodů nedostanou. A poznat je to zejména na návštěvnosti jižních Čech.

Dařilo se i s cestovním ruchem spojenému oboru HORECA, i když ani zde se reálně nepodařilo vrátit se na předpandemickou úroveň. Hůře je na tom ubytování, které je asi o čtvrtinu níže, restaurace jen o deset procent. Ubytování tak dohání skluz podstatně pomaleji, i když je otázkou, kolik přespání vlastně v číslech díky šedé ekonomice vlastně vůbec nevidíme.

Služby tak mají našlápnuto českou ekonomiku v letošním roce udržet v růstových číslech.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS