Dvě největší ekonomiky EU vysílají smíšené, a přesto velmi podobné signály. Alespoň tak to vyznívá z předběžných srpnových výsledků indexů nákupních manažerů – PMI.
Zatímco Francie se díky solidním výsledkům služeb může chlubit celkovým PMI nad kritickou padesátkou, celkový Německý index nákupních manažerů poklesl na pětiměsíční minimum. Rozdíl je pouze v tom, že pravděpodobně díky olympijským hrám si ve Francii polepšily služby, v Německu tentokrát nikoliv. Průmysl je na tom v obou zemích podobně zle.
To nejdůležitější ze srpnových výsledků PMI je vidět na zakázkách, kde se příběh vlastně vůbec nemění. Průmyslovým firmám chybí zakázky a musí proto spoléhat na stále více se tenčící zásoby starých objednávek. Proud nových objednávek z domácího ani zahraničního trhu stále více slábne a začíná být zřejmé, že už nejde jen cyklus.
Zvláště německé firmy začínají mít problém s konkurenceschopností, což ohrožuje tradiční model této doposud exportně orientované ekonomiky. Německo vyklízí pole asijským a americkým výrobcům. Není to samozřejmě žádné překvapení, když vezmeme v úvahu vysoké ceny energií nebo třeba konkrétní výsledky dříve výkladní skříně Německa – automobilového průmyslu. Pozitivní na tom celém je snad jen to, že si tento problém začínají uvědomovat i firmy samotné. Mantra, že příští rok musí být přece lépe, už není zdaleka tak silná, jak dříve.
Německo si vážně pohrává s recesí, protože už druhé čtvrtletí letošního roku pro něj neskončilo dobře. A žádné zlepšení vyhlídek na obzoru zatím rozhodně není. Pro české exportéry to však rozhodně není povzbudivá zpráva.
A jak to vypadá, ani PMI za eurozónu nevypadají nijak optimisticky. Někdo se sice může utěšovat vyšším celkovým PMI, avšak při pohledu na nové objednávky je tato radost zřejmě jen krátkozraká.
Text Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS, foto Freepik