Smíšené výsledky stavebnictví

Stavební produkce v lednu meziročně poklesla o 5,9 %, v meziměsíčním srovnání však byla o 1 % vyšší. Za tímto výsledkem stál ale rozdílný vývoj v obou hlavních kategoriích. Povzbudivá byla dynamika produkce inženýrského stavitelství (+1,4 % y/y), naopak u pozemního stavitelství produkce klesla (-8,3 % y/y).

Příslibem oživení na nemovitostním trhu je lednová statistika nově zahájených bytů. Těch bylo o téměř 30 % více než ve stejném období loňského roku, a to díky kategorii bytových domů. Rozmrzání nemovitostního trhu potvrzuje i objem poskytnutých hypoték. Ten v únoru meziměsíčně vzrostl o 21 %, přičemž po sezonním očištění byl meziměsíčně vyšší o necelých 10 %. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení nicméně v lednu poklesla, a to o 12 %. Dle statistického úřadu za tímto vývojem však stála především výstavba nebytových budov a dopravní infrastruktury.

Celkově vypadá situace pro české stavebníky v letošním roce o něco lépe, než tomu bylo loniStavební produkce by podle naší prognózy měla vzrůst o 1,7 % po propadu o 2,3 % v roce 2023. Pozitivně by se na ní měl odrazit očekáváný pokles úrokových sazeb, oživení české ekonomiky i pokračující příliv peněz z evropské unie. Naopak bariérou i nadále zůstane nedostatek pracovníků i některých vstupních surovin.

Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka