Splátky v bezcenných rublech

Nepůjde o bankrot, ale o kolaps, popisují ekonomové situaci Ruska. Rusko má státní dluh v zahraničí v hodnotě 40 miliard dolarů. Pokud by se rozhodlo splácet v rublech, poškodí to všechny zahraniční správce peněz i investory.

Šlo by o způsob, jak se pomstít EU i Spojeným státům, formálně by se ale vyhnulo bankrotu země. K takovému došlo v roce 1998, kdy ale HDP v souvislosti s dluhovou krizí propadl „jen“ o 5,3 %.

Všichni nyní odhadují pokles ruské ekonomiky – zatím od 7 % do 9 % (i 10 % při 20% inflaci). I šéfka MMF Kristalina Georgievová v neděli uvedla, že uvalené sankce na Rusko již mají vážný dopad na ruskou ekonomiku a v letošním roce mohou vyvolat hlubokou hospodářskou krizi. Georgievová očekává pokles reálných příjmů a kupní síly Rusů.

Kromě toho se však Rusko dnes nachází v jiné situaci než tehdy. V roce 1998 činilo ruské HDP 4,2 % světového HDP, nyní je to pouze 1,8 %. Během uplynulých 24 let se světová ekonomika rozvíjela mnohem rychleji než ruská. Ruský kapitálový trh v současné době představuje pouze 0,4 % globální kapitalizace akciového trhu.