Spoření je jako mučení

Spoření

Kdo si nyní odloží nějaké úspory, měl by nad danou částkou uronit slzu. To by měl ostatně udělat i nad jakoukoli sumou uloženou v bance i v šuplíku. Do roka a do dne zbude totiž z každé stokoruny reálně jen 91,50 koruny.

Hodnotu neukousnou žádné poplatky, ale inflace, alespoň podle očekávání našeho ministerstva financí. Takto se vypaří i citelná část z více než 3 bilionů korun, které mají české domácnosti uložené na bankovních účtech – celkem půjde o neuvěřitelných čtvrt bilionu (= 250 miliard) korun.

Od začátku koronavirové pandemie lidé na bankovní účty přinesli půl bilionu korun (300+200 miliard korun), ale loni na jaře spořicí boom vyprchal a na podzim zcela povadl – spořit lidé téměř přestali. Pustili se ale do 57miliardové redukce z netermínovaných vkladů na termínované, které vzrostly o 66,5 miliardy korun. Zatím jim nekonkurují tzv. spořicí vklady, kde banky zvyšují úročení jen pomalu a na omezené částky. Jen Trinity Bank dá bez limitu úrok 3,08 %, banka Creditas sice nabízí 3,60 %, ale jen do částky 350 tisíc korun.

Rekordně o 184 miliard korun loni vzrostlo zadlužení domácností, z toho 164 miliard ovšem mířilo na nárůst hypotečních úvěrů.