Spořicí účty čeká oslabení

I přes pokles inflace hledají Češi alternativy, jak ochránit své finance

Češi i přes snižující míru inflace stále hledají cesty, jak ochránit a zhodnocovat své finance. Podle AKAT ČR pravidelně či jednorázově investuje více než třetina Čechů. Nejčastěji sahají po podílových fondech, akciích či nemovitostech. Nepořizují však jen celé reality, využívají také možnost mikroinvestic. Ty jsou zajímavou příležitostí, jak diverzifikovat portfolio.

Ačkoli míra inflace v lednu meziročně poklesla na 2,3 % vyhledávají Češi i nadále příležitosti, jak v čase efektivně ochránit a zhodnotit své finance. Z průzkumu AKAT ČR, který se zaměřil na investiční chování Čechů vyplynulo, že 35 % lidí investuje pravidelně nebo zainvestovalo alespoň jednorázově.

Odborníci očekávají, že letos podíl investorů vzroste. Bude tomu tak zejména kvůli rozvolnění měnové politiky ČNB. Ta povede ke snižování úrokových sazeb na spořicích účtech, kde má většina Čechů uložené finance. Lidé se tak budou snažit hledat jiné nástroje, které jim finance před inflací skutečně ochrání.

Nemovitosti jako stabilní a dlouhodobá investice, atraktivní je i pro 83 % realitních expertů

Pro Čechy i nadále zůstávají jedním z nejstabilnějších způsobů investic nemovitosti. Podle EY Consumer Banking Survey 2023 ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos, se k nim přiklání přibližně pětina Čechů. Na atraktivitě investic do nemovitostí se shoduje i 83 % realitních expertů, vyplývá z loňského Trend Reportu Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Není se čemu divit. Je tomu tak především proto, že se Česko už několik let řadí k evropské špičce v tempu růstu cen nemovitostí. Investice do této stabilní komodity s sebou zároveň nesou mnoho benefitů. Mezi ty hlavní patří ochrana proti inflaci, dvojitý výnos kombinující nájem a zhodnocení v čase, shodují se realitní odborníci.

Investovat se přitom nemusí jen prostřednictvím pořízení celých realit, protože ne každý dosáhne na koupi celé nemovitosti. I proto stále více lidí sahá po mikroinvesticích, které představují zajímavý způsob, jak diverzifikovat portfolio. Lidé by však při výběru investičních nabídek měli zvážit nejen samotnou lukrativnost nabídek, ale také dlouhodobý turismus a rozvoj podnikání v dané oblasti.