Spotřebitelé dál omezují své nákupy

Meziročně se tržby v maloobchodě v listopadu snížily reálně o 8,7 %, meziměsíčně klesly o 0,3 %

V obchodech sice lidé v důsledku nechávají víc peněz, avšak v důsledku vysoké inflaci si odnášejí stále méně zboží. V meziročním srovnání tak reálně tuzemské obchody utržily o 8,7 % méně než předloni v listopadu. Výsledky maloobchodu docela jasně ukazují důsledky vysoké inflace, se kterou se vypořádává v podstatě celá česká ekonomika.

Propad maloobchodu není s ohledem na snižující se kupní sílu a negativní sentiment spotřebitelů nijak překvapivý. V čase, kdy se domácnosti musejí vypořádávat s rekordními náklady na bydlení a inflace se dotýká téměř všech položek nákupního koše, jde o naprosto logickou reakci.

Lidé omezují především zbytné nákupy – méně utrácejí za vybavení domácnosti, zboží pro volný čas i IT výrobky. Slabší jsou rovněž prodeje oblečení a obuvi, jejichž ceny za poslední rok vystřelily prudce nahoru. Zajímavé je, že ještě rychleji však tentokrát klesaly prodeje potravin.

Další číslo z maloobchodu potvrzuje, že propad spotřebitelské poptávky pokračoval i v posledním čtvrtletí loňského roku. Celkové výsledky ekonomiky tak nejspíše byly s ohledem na váhu spotřeby ještě slabší než ty za třetí kvartál.

Bez toho, že by došlo k výraznému snížení inflace se tuzemský maloobchod hned tak nevzpamatuje. Na druhou stranu slábnoucí poptávka bude fungovat jako brzda inflace a bude časem tlačit na zlevňování, i když zatím nic takového vidět na pultech obchodů není.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS