Reálná stavební produkce v srpnu oproti červenci klesla o 1,6 %. Jednalo se ale primárně o kompenzaci silného červencového meziměsíčního nárůstu o 6,9 %.
I pro stavebnictví platí, že je nutné se na prázdninové měsíce červenec a srpen dívat jako na celek, a to zejména kvůli dovoleným, které bývají každý rok jinak načasované.
Z hlediska dynamiky se relativně lépe dařilo pozemnímu stavitelství, které v srpnu kleslo meziměsíčně o 1,0 %, zatímco to inženýrské zaznamenalo hlubší propad o 2,7 % m/m. Druhé zmíněné ale bývá vzhledem k zahrnutí či nezahrnutí větších investičních celků volatilnější.
Z meziročního srovnání vyplývá, že v obou prázdninových měsících produkce stavebníků rostla, v srpnu byla reálně vyšší o 0,4 %. Zatímco produkce inženýrského stavitelství proti loňskému srpnu o 5,3 % vzrostla, u pozemního byl vykázán pokles o 2,3 %.
Za prvních osm měsíců letošního roku byla ovšem produkce stavebníků nižší o 3,6 %. Hlavním důvodem je propad segmentu pozemního stavitelství o 5,7 %. Za slabou poptávkou stojí obecně zvýšená ekonomická nejistota, svou roli pak sehrávají i stále relativně vysoké úrokové sazby. S jejich poklesem a oživováním hypotéčního trhu ale předpokládáme, že se situace postupně začne zlepšovat. U inženýrského stavitelství je situace výrazně lepší, od počátku letošního roku je produkce v průměru meziročně o 1,3 % výše.
Povzbudivý není ani pohled na rezidenční segment. Meziročně se v srpnu počet dokončených bytů snížil v souhrnu o 19,9 %, i když primárně kvůli rodinným domům (-24,2 %). Počet dokončených bytů v bytových domech byl proti loňskému srpnu nižší pouze o 1,5 %. Počet nově zahájených staveb bytů meziročně poklesl o 11,3 %.
Neradostná situace v odvětví stavebnictví se promítá i do zaměstnanosti. Během roku se počet zaměstnanců ve stavebnictví snížil o 1,1 %. Meziroční růst nominální mzdy zpomalil z červencových 9,9 % na srpnových 6,3 %. Za prvních osm měsíců ale průměrná mzda meziročně vzrostla o 9,2 %.
Text Jan Vejmělek, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, foto Freepik