Srpnový výkon služeb nepřesvědčil

Už průběžná data z průmyslu a stavebnictví naznačovala, že od těchto odvětví si tolik očekávaný restart ekonomiky zatím slibovat nemůžeme. Podobně vyznívají i nová čísla z maloobchodu, a nyní i služeb, které i v srpnu zůstaly v červených číslech. Oproti červnu se jejich reálné tržby snížily o 0,2 %, meziročně jsou dokonce o pět procent nižší.

Největší propad zaznamenává doprava a skladování, které v meziročním srovnání zaznamenávají dvouciferný propad. Výkonově je na tom tato část odvětví dokonce už pod úrovní roku 2019, což znamená, že toky zboží v ekonomice stále váznou, a to nikoliv kvůli problémům v logistice, ale slabé domácí i zahraniční poptávce.

Lépe než loni, ale asi hůře, než samy čekaly, jsou na tom hotely a restaurace. V případě ubytování je dokonce (očištěný) trend posledních měsíců spíše negativní, navzdory rozjezdu mezinárodního cestovního ruchu i zájmu tuzemských cestovatelů. Reálné výdělky hotelů jsou o 28 % pod úrovní roku 2019, u restaurací je pokles „jen“ šestnáctiprocentní.

S cestovním ruchem spojená letecká doprava zaostává o pětinu, cestovní kanceláře o zhruba 11 %. Vše počítáno v reálných sezónně očistěných číslech.

Ani podrobnější čísla za služby tedy zatím neukazují na obrat české ekonomiky, která se stále potácí pod úrovní roku 2019. Pokud nějakým zázrakem neožije průmysl – a PMI to rozhodně nenaznačují – budou i výsledky třetího čtvrtletí na hraně recese. Vzpruha od českých spotřebitelů rozhodně také nepřichází.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS