Stagnace průmyslové produkce pokračuje

Průmyslová produkce v červenci meziročně reálně vzrostla o 0,8 %. Meziměsíčně byla nižší o 0,3 %. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 2,2 %. „Červencové výsledky průmyslu potvrdily zpomalení z předchozích měsíců, tentokrát podpořené čerpáním celozávodních dovolených,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
Průmyslová produkce v červenci 2022 byla reálně meziměsíčně nižší o 0,3 %. Meziročně vzrostla o 0,8 %.

„Situace ve výrobě motorových vozidel se oproti minulému roku zlepšila. Podobně jako v červnu však řada odvětví, která dříve pomáhala udržet celkovou průmyslovou produkci v růstu, nyní zaznamenala pokles,“ dodává Iveta Danišová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Příkladem jsou kovodělný průmysl a výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství. V těžebním průmyslu se projevila zvýšená poptávka po uhlí v návaznosti na rostoucí ceny elektřiny a plynu. Zvýšená produkce ve výrobě elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu byla zčásti ovlivněna kratšími pravidelnými odstávkami v některých elektrárnách.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v červenci 2022 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 2,2 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o 2,1 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 12,0 %. Meziměsíčně se hodnota nově nasmlouvaných zakázek snížila o desetinu. Tento výsledek opět výrazně ovlivnilo jedno odvětví, výroba motorových vozidel. V červenci minulého roku a zejména letos v červnu byla hodnota nově uzavřených zakázek v tomto odvětví vysoká. Meziroční pokles zaznamenala ještě výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde opět sehrála svou roli vysoká loňská srovnávací základna. Růst hodnoty nových zakázek u ostatních sledovaných odvětví byl ovlivněn především nárůstem cen.