Státní dluh České republiky dosáhl na konci druhého letošního čtvrtletí 3,2 bilionů korun. Za poslední rok si stát takto musel vypůjčit dalších 163 miliard korun, za poslední dva roky 500 miliard. Je sice vidět, že tempo zadlužování zpomaluje, avšak stále jde o stovky miliard, které si stát musí na svůj provoz půjčovat.
Problémem není ani tak výše jako soustavný nárůst tohoto dluhu způsobený permanentními deficity státního rozpočtu. Od začátku roku 2020 až do konce letošního června stát vytvořil schodek -1,6 bilionů korun, na který si musel primárně vypůjčit na finančních trzích a za nějž musí i platit úroky.
Státní dluh se tak od začátku covidu v podstatě už zdvojnásobil. A s deficity ve stovkách miliard ročně se počítá i v rozpočtech pro další roky. Zadlužení ČR a s ní spojená dluhová služba bude proto i nadále svižně narůstat, dokud se hospodaření státu výrazně nezlepší.
Úroveň zadlužení ČR zůstává v porovnání s většinou zemí EU nízká. Relativní úroveň dluhu však v posledních dvou letech výrazně vylepšila inflace zvyšující HDP ve jmenovateli tohoto poměru. S inflačním efektem u HDP už ovšem letos nelze počítat, a doufejme že ani v dalších letech. Státní dluh je největší součástí veřejného dluhu, protože zadlužení obcí a krajů je na rozdíl od státu v podstatě zanedbatelné.
Text Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS, foto archiv redakce