Produkce stavebnictví se v říjnu meziměsíčně zvýšila o 1,2 %, meziročně ovšem byla díky vyššímu srovnávacímu základu letos nižší o 0,9 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 7,4 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 36,8 %. Meziročně bylo zahájeno o 10,0 % bytů více, dokončeno bylo o 7,2 % bytů více. Dařilo se spíše inženýrskému stavitelství, které jede na vlně veřejných zakázek, zatímco to pozemní se vypořádává se slabší komerční výstavbou.
Měsíční výsledky bytové výstavby byly tentokrát v meziročním srovnání lepší, avšak nemá smysl je v tuto chvíli příliš přeceňovat. Tři tisíce nově stavěných bytů za měsíc je stále podprůměrný výsledek, který rozhodně nezajistí vybalancování realitního trhu.
Dá se proto říct, že bytová výstavba zůstává i nadále v útlumu, a to především v důsledku prudkého propadu budování rodinných domů. Začalo se jich od začátku roku stavět o 29 % méně než za stejné období loňského roku. Výsledky v případě nových bytových domů však také nejsou rozhodně dechberoucí.
Důvody omezování výstavby bytů a domů zůstávají stejné. Vysoké ceny stavebních materiálů, drahé hypotéky a všeobecná nejistota. Dokud realita tento trojúhelník nerozsekne, tak nelze očekávat obrat k lepšímu.
Stavebnictví jako takové letos zakončí rok nejspíše v mírném mínusu. Nové zakázky sice co do hodnoty narůstají, avšak jde spíše o efekt některých velkých projektů a samozřejmě inflace, respektive rostoucích nákladů. Na boom stavebnictví to rozhodně stále ještě nevypadá.
Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS