Stavebnictví na horské dráze

Scaffolding and scaffolding with wooden decks, against a blue sky. Performing construction work at height. Construction safety

Výsledky stavebnictví jsou měsíc od měsíce rozdílné. Silný začátek roku, který umožnila mírná zima, vystřídal slabý březen, pak už následoval silný duben a nyní je toto odvětví zpět v červených číslech. Stavební produkce v květnu meziročně klesla o 6,8 %, meziměsíčně byla nižší o 5,1 %. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení klesla o 9,2 %. Meziročně bylo zahájeno o 18,2 % bytů méně, dokončeno bylo o 2,1 % bytů méně.

Slabší byla v květnu výroba jak v pozemních stavitelství, kde to není vzhledem k útlumu komerční a bytové výstavby žádným velkým překvapením, tak i ve výstavbě infrastruktury. Ta se přitom může těšit z finanční podpory z regulérních i mimořádných fondů EU, nemluvě o balíku peněz na investice, které mají k dispozici obce a kraje.

Přesvědčivý nebyl v květnu ani vývoj v bytové výstavbě. Zatímco v dubnu to vypadalo na začátek restartu výstavby bytů, květen byl ve znamení pomalejšího rozjezdu výstavby nových bytů. O něco lépe to vypadalo v Praze, avšak tam zafungoval i neskutečně slabý srovnávací základ.

Prozatím kumulované výsledky nové výstavby příliš o boomu nenasvědčují, protože se v posledních dvanácti měsících začalo stavět necelých 35 tisíc bytů. S ohledem na opět rostoucí poptávku podporovanou mj. silným růstem hypotečního trhu tento trend nahrává spíš dalšímu růstu cen.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS