Stavební produkce letos v průběhu prvního měsíce poklesla o 1,2 % meziměsíčně. V případě pozemního stavitelství snížení činilo 0,4 % m/m, u inženýrského stavitelství byla zaznamenán pokles o výraznějších 2,6 %.
Z pohledu meziroční dynamiky tak zmíněné meziměsíční poklesy znamenaly, že růst zpomalil, u celkové produkce z prosincových 10,8 % na lednových 8,2 %, u pozemního stavitelství z 9,4 % na 8,7 %, u inženýrského stavitelství pak z 13,7 % na 6,9 %.
Povzbudivé nejsou ani předstihové indikátory, když orientační hodnota staveb u nově vydaných stavebních povolení klesla meziročně o 28,7 %, když dle ČSÚ byl důvodem nízký počet vydaných stavebních povolení. A platí to jak pro novou výstavbu (-29,1 % y/y), tak pro změny v dokončených stavbách (-27,5 % y/y).
V útlumu byl na počátku roku i trh s rezidenčním bydlením. Počet zahájených bytů meziročně spadl o 27,0 %, dokončeno pak bylo pouze 1 260 bytů, což znamená meziročně o 41,1 % méně; v případě bytových domů je propad dokonce o 53,1 %. Lednová hodnota dokončených bytů je nejnižší za posledních téměř osm let.
Přes útlum v odvětví se zaměstnanost zvýšila. Oproti loňskému lednu bylo v tom letošním zaměstnáno ve stavebních podnicích o 0,2 % zaměstnanců více, lednový meziroční nárůst průměrné nominální mzdy činil 5,9 %. Nedostatek zaměstnanců stavební firmy reportují dle konjunkturálního průzkumu ČSÚ stále jako největší překážku jejich dalšího růstu (konkrétně to uvedlo 34,2 % respondentů).
Důvěra v sektoru se nicméně pomalu, ale jistě zvedá. Dle únorového konjunkturálního průzkumu byl sentiment ve stavebnictví nejvyšší od července 2022. Po loňském celoročním poklesu celkové stavební produkce o 1,4 % očekáváme pro letošní rok růst o necelá dvě procenta. Pomoci by měly zejména nižší náklady na financování díky meziročně nižším úrokovým sazbám a s tím související vyšší investiční aktivita.
Jan Vejmělek, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka