Zatímco březnová stavební výroba výrazně zklamala, dubnová již vypadala mnohem lépe. Celková produkce ve stavebnictví se meziměsíčně po očištění o sezónnost a rozdílný počet pracovních dnů v průběhu dubna zvýšila o 3,0 %, když v březnu o 6,8 % poklesla. Třetí měsíc letošního roku byl ale výjimkou posledních měsíců, od prosince loňského roku jinak stavebnictví z pohledu meziměsíční dynamiky roste. Kumulativní nárůst od loňského prosince do letošního dubna činil 2,3 %.
Vysoká volatilita březnových a dubnových čísel může být způsobena obtíženi při sezónním očišťování vlivu Velikonoc. Z pohledu struktury si v dubnu meziměsíčně polepšilo inženýrské stavitelství o 2,4 %, pozemní stavitelství na tom bylo s růstem o 3,2 % ještě lépe.
Z meziročního pohledu zůstává dynamika utlumená, a platí to hlavně pro pozemní segment, inženýrský čerpá z vyšší investiční aktivity zejména veřejného sektoru v podobě infrastrukturních investic. Oproti loňskému dubnu (po zohlednění rozdílného počtu pracovních dnů) byla v tom letošním celková stavební produkce reálně o 0,3 % níže. Pozemní stavitelství vykázalo pokles o 2,0 % y/y, naopak to inženýrské o 3,2 % vzrostlo.
Statistiky vydaných stavebních povolení za duben ale příliš optimismu, alespoň na první pohled, nepřinesly. Orientační hodnota staveb, na které bylo v dubnu vydáno stavební povolení, dosáhla podle ČSÚ 45,0 mld. Kč, což bylo meziročně o 16,5 % níže. Nicméně připomeňme, že v březnu to bylo meziročně naopak +49,1 %. Tyto statistiky jsou ovlivněny povolováním velkých staveb. A zatímco v březnu byl výsledek podpořen povolením několika staveb s rozpočtem nad miliardu Kč, v dubnu naopak takovéto velké stavby na papíře chyběly. ČSÚ uvádí, že u menších staveb vzrostla v dubnu orientační hodnota meziročně o 9,7 %.
Relativně povzbudivá zpráva přišla ze statistik týkajících se rezidenčního bydlení, i když se týká spíše vzdálenější budoucnosti. Počet staveb zahájených bytů byl totiž v dubnu meziročně vyšší o 35,4 %, z toho u bytových domů nárůst činil dokonce 125 %. Vliv však má i nízká srovnávací základna, když v předchozích obdobích byla výstavba často odkládána. U dokončených bytů ale zatím stále přetrvává mizivá nabídka. Počet dokončených bytů byl meziročně o 8,1 % nižší.
Celkově je stavebnictví v útlumu, což se podepisuje na mírně se snižující zaměstnanosti v odvětví. V dubnu byla zaměstnanost meziročně o 1,1 % nižší. Stávající zaměstnance si ale stavebníci chtějí udržet. Růst nominální mzdy činil v dubnu meziročně 9,0 %, za první čtyři měsíce je průměrná mzda ve stavebnictví vyšší o 10,6 %.
Za leden až duben stavební produkce v průměru meziročně klesla o 3,1 %. Ovšem zatímco inženýrské stavitelství je o 4,3 % výše, to pozemní naopak o 6,0 % níže. Nicméně v souvislosti s dalším snižováním úrokových sazeb, a tedy zlevňováním financování, a celkovým zlepšováním ekonomické situace předpokládáme, že se v průběhu roku tento obrázek projeví i na investiční a stavební aktivitě. Za celý letošní rok tak čekáme, že stavebnictví po loňském poklesu o 2,6 % nakonec vykáže mírný růst ve výši nízkých jednotek procent.
Jan Vejmělek, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka