Elon Musk na daních zaplatí 243 miliard korun, nejvíce kolik kdy kdo na daní odvedl
Světová ekonomika v příštím roce poprvé v historii svojí velikostí přesáhne úroveň sto bilionů dolarů, což odpovídá 2210 bilionů korun. Její hrubý domácí produkt přesáhne tuto úroveň dle prognózy britského výzkumného centra Centre for Economics and Business Research (CEBR). Pro srovnání, velikost české ekonomiky v příštím roce má dle nejnovější prognózy ministerstva financí činit bezmála 6,5 bilionu korun.
Globální hrubý domácí produkt tedy překročí úroveň 100 bilionů dolarů o dva roky dříve, než se původně myslelo, a to zejména díky pokračujícímu popandemickému hospodářskému zotavování. Svoji roli ovšem hraje také globálně citelná inflace, která údaj o HDP „nafukuje“. Ukazatel nominálního hrubého domácího produktu, tedy i nominálního hrubého světového produktu, totiž bere nutně v potaz nejen počet spotřebovaných nebo investovaných položek, ale také jejich cenu.
Pokud se inflaci nepodaří v příštím roce dostat pod kontrolu, svět se podle CEBR musí připravit na recesi let 2023 a 2024.
S růstem světové ekonomiky i se zrychlováním inflace souvisí to, že znatelně roste majetek světově nejbohatších lidí, ale také to, kolik platí na daních. Například Elon Musk, zakladatel, šéf a hlavní akcionář automobilky Tesla, podle svých slov zaplatí v příštím roce za letošek daně ve výší jedenácti miliard dolarů, což odpovídá zhruba 243 miliardám korun.
S mírnou nadsázkou lze říct, že pokud by tedy Musk danil v České republice, má Fialova vláda pro své nynější funkční období s ozdravováním veřejných financí splněno. Muskovy daňové odvody totiž odpovídají 15,7 procenta veškerých příjmů státního rozpočtu ČD plánovaných pro příští rok (výše příjmů se ale ještě může změnit, neboť Fialova vláda během provizoria příštích týdnů rozpočet přepracuje, zejména však jeho výdajovou, ne příjmovou stránku).
V příštím roce podle zmíněné prognózy CEBR také indická ekonomika svojí velikostí předčí tu francouzskou. Třetí největší ekonomikou světa se pak Indie stane v roce 2031. O rok dříve, v roce 2030, se Čína stane největší ekonomikou světa, neboť překoná Spojené státy.
Nástup asijských ekonomiky tedy bude pokračovat i v příštích deseti letech.
Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank