Symbolické zlepšení PMI

Index nákupních manažerů se v lednu sice nepatrně zvýšil na 43 bodů, ale radost z něj mít rozhodně nejde. I na začátku letošního roku se ukazuje, že pro průmyslové firmy zůstává velkým problémem nedostatek zakázek a v tomto směru se bohužel nic nemění.

Naděje, že se s příchodem nového roku vše začne obracet k lepšímu se ukázala jako předčasná, nicméně firmy i tak věří, že v průběhu roku už bude lépe. Prozatím však omezují zásoby, tlačí na náklady a zbavují se dál i zaměstnanců.

Klesající objednávky mají ovšem pozitivní vliv na vývoj výrobní inflace. Podle lednového průzkumu stlačuje slabá poptávka ceny ještě více dolů, a to jak na vstupech do výroby, tak v případě finálních výrobků.

Co z toho všeho plyne?

Začátek roku nebyl pro český průmysl ještě oním bodem obratu, protože domácí i zahraniční poptávka se stále ještě nevzpamatovala z inflačního šoku. Vlivem setrvačnosti i negativním náladám se poptávka po průmyslových výrobcích vzchopí o něco později, a proto firmy budou muset i nadále spoléhat především na zásoby starších objednávek, které se ovšem tenčí. A do jisté míry to platí i pro automobilový průmysl.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS