Téměř polovina Čechů preferuje při investování výnos i udržitelnost

Češi jsou rozdvojený národ – to se potvrzuje i v otázce investování. Komerční banka se ve svém nedávném průzkumu zaměřila právě na toto téma a výsledek tak není překvapivý – 47 % lidí investuje (do podílových fondů, akcií, dluhopisů apod.) a 53 % nikoliv. A pro téměř polovinu z nich (49 %) je důležité, aby investice byla nejen výnosná ale i udržitelná. Vyplývá to z aktuálního průzkumu mezi 1050 respondenty prostřednictvím společnosti Ipsos pro Komerční banku.

Dle výsledků průzkumu si lidé nejčastěji pod pojmem udržitelná investice představují investice, při které se vedle finančního zisku hledí také na kritéria ESG, tedy na požadavky v oblasti společenské odpovědnosti, správy. Na finančním trhu se dají peníze vydělávat různými způsoby a s různým dopadem. Pro 27 % lidí je udržitelnost je klíčovým parametrem, 25 % preferuje výnos a 49 % chce kombinaci obojího.

image001

Je skvělé, že se Češi začali o investování a možnostech zhodnocování svých úspor aktivně zajímat. Ještě větší radost mám z toho, že u toho rovnou přemýšlejí v kontextu udržitelnosti. Odpovědné investice jsou celosvětovým trendem a pro Komerční banku je udržitelnost jedním z klíčových témat. Proto nabízíme takové investiční nástroje, které umožní klientům naplňovat vizi společnosti postavenou právě na odpovědnosti. Z průzkumu vidíme, že lidé chtějí investovat maximálně do 1 000 Kč měsíčně (38 %) a zcela to odpovídá realitě. V dnešní turbulentní době, kdy je vysoká inflace, úrokové sazby apod., lidé více přemýšlí nad zhodnocením svých úspor,“ dodává Jan Zeman, manažer Investičních a pojistných produktů v KB. 

I v oblasti investování je však bezpečnost a obezřetnost na prvním místě – základ by měl být u každého z nás. Průzkum ukazuje, že většina (53 %) má největší důvěru v doporučení od investičního specialisty, jak k investicím zohledňující udržitelnost přistupovat. Pokud by si měli vybrat, tak nejvíce dají přednost investicím do zdravotnických technologií, následně pak investicím do vodních zdrojů a do třetice do ochrany klimatu.