Dluhy českých domácností u bank v březnu meziměsíčně vzrostly o 16,2 miliardy na téměř 2,414 bilionu korun. Dluhy nefinančních podniků se zvýšily o 7,5 miliardy na 1,449 bilionu korun. Vyplývá to z předběžných údajů ČNB.
V meziročním srovnání stoupl objem úvěrů u domácností o 144,6 miliardy korun a u firem se zvýšil o 52,3 miliardy korun. Finanční analytik Provident Financial Petr Javůrek upozornil, že tempo zadlužování domácností je vyšší než před rokem. „Nárůst zadlužení je vidět jak na úvěrech na bydlení, tak u spotřebitelských úvěrů, kde březen tradičně patří mezi měsíce se silnější poptávkou po úvěrech. Celkově stále vidíme, že ochota domácností se zadlužovat je vyšší než loni navzdory tomu, že ukazatel spotřebitelské nálady je pod svým dlouhodobým průměrem,“ řekl Javůrek.
Analytička Raiffeisenbank Lenka Kalivodová poukázala na rychlý růst objemu poskytnutých hypoték. „V souhrnu je letošní portfolio nových hypoték ve srovnání s loňským vyšší o 87 procent. Je evidentní, že nižší úrokové sazby retailovému trhu svědčí a po hlubokém propadu na přelomu let 2022 a 2023, ze kterého se trh v loňském roce jen pomalu vzpamatovával, čeká hypotéky úspěšný rok,“ uvedla.
Dluhy domácností u bank se trvale zvyšují od února 2016. Výjimkou byl duben 2022, kdy se meziměsíčně snížily, což ale bylo podle ČNB kvůli odebrání bankovní licence české pobočce ruské Sberbank.
Většinu dluhů domácností, více než tři čtvrtiny, dlouhodobě představují úvěry na bydlení. Letos v březnu se jejich objem podle ČNB meziměsíčně zvýšil o 0,6 procenta na 1,86 bilionu korun.
Objem dluhů firem kolísá. Loni se jejich zadlužení do dubna zvyšovalo, poté střídavě zhruba co dva měsíce klesalo a rostlo. Od začátku letošního roku zadlužení zatím roste. Nejvýznamnější podíl u dluhů firem mají dlouhodobé úvěry. V březnu činily 780 miliard korun, tedy 54 procent z objemu úvěrů nefinančních podniků.
ČTK