To nejlepší z nového čísla PROFI Poradenství & Finance

Právě vychází květnové číslo odborného měsíčníku PROFI Poradenství & Finance, které nabídne kromě zajímavého úvodního rozhovoru, v němž se podíváme blíže na úspěšný start Partners Banky i vše, co mu předcházelo, také bližší pohled na ostatní segmenty trhu. Jaro pak ne příliš přesvědčivě potvrzuje optimistická očekávání roku 2024. Daří se hypotékám, horší je to se stavebním spoření, mírně roste i pojištění a jednorázové investice.

Počet poradců během uplynulého roku rostl. Do budoucna však záleží na tom, kolik nových lidí bude chtít do tohoto segmentu dále vstupovat, především s ohledem na neustále zpřísňující se regulace a nároky na poradce.

Velmi zajímavá je také diskuse u kulatého stole o investicích v roce 2024, kterou najdete v závěru čísla. Řeč byla mimo jiné o umělé inteligenci, finfluencerech, fondech kvalifikovaných investorů nebo o výhledu na letošní rok. Přinášíme také zajímavá data z realitního trhu, pohled na investice do startupů, rady jak na investiční portfolio v příštích letech nebo zda se vyplatí celoroční, anebo jednorázové cestovní pojištění. To ale není vše, inspirujte se na stránkách našeho aktuálního vydání!

Co nabízí aktuální číslo PROFI Poradenství & Finance?

Udeří za oceánem druhá inflační vlna?

Akciové trhy rostou s drobnými výkyvy od podzimu minulého roku. Růst je významně podporován očekáváním, že americká centrální banka změní svou dosavadní politiku a začne snižovat úrokové sazby, což bude pro akcie další výrazný růstový impuls. Je ale blízké snížení sazeb ze strany Fed jasná věc? Stále více to vypadá, že nikoli.

MAREK DITZ: Poradenská Partners Banka pro celý finanční život

„Pomáháme klientům najít cestu k jejich finančním cílům. Osobně i digitálně,“ říká v našem exkluzivním rozhovoru Marek Ditz, předseda představenstva a generální ředitel Partners Banky. Povídali jsme si s ním nejen o přípravě a vzniku banky, ale také o jejím úspěšném startu. Říká, že klientům nenabízí Partners Banka produkty, ale zážitek – proto jejich balíčky cílí na různé zákaznické segmenty. Prozradil nám také budoucí plány a ambiciózní cíle.

Valná hromada ČASF představila nové projekty

Dne 24. dubna 2024 se uskutečnila valná hromada České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování, která přinesla shrnutí přínosů asociace pro finančně poradenský sektor v České republice za minulý rok. Setkání v pražském hotelu Grand Majestic se zúčastnili zástupci členských společností i významní hosté ze všech segmentů finančního trhu. Asociace představila nové projekty, které mají zvýšit transparentnost a důvěru ve finanční poradenství.

Slabá výstavba požene ceny vzhůru

Slabá výstavba, tlak na soulad s ESG a cenová disbalance mezi kupujícími a prodávajícími, to jsou trendy letošního roku, které ovlivňují český realitní trh a které mohou také ohrozit konkurenceschopnost Česka. K podstatným změnám dojde podle expertů ze společnosti Colliers jak v oblasti průmyslových a kancelářských nemovitostí, tak i v případě rezidenčního bydlení. Realitní i hypoteční trh letos čelí mnoha různorodým vlivům.

Celoroční, nebo jednorázové cestovní pojištění?

Při plánování dovolené stojí rodiny před řadou důležitých rozhodnutí, od výběru destinace, až po optimalizaci rozpočtu, aby si dovolenou užily co nejvíce. Často však může dojít k opomenutí důležitého aspektu – cestovního pojištění. Zanedbání pojištění s sebou nese značná rizika, zatímco pečlivý výběr může přinést významné úspory.

Jak na pojištění sportovců

Správné pojištění je pro sportovce zásadní, ať už provozují svůj sport rekreačně, na registrované úrovni nebo profesionálně. Pojišťovny se však v přístupu liší – některé z nich vůbec nepojistí extrémní sporty, jiné je pojistí s přirážkou. Jaké jsou rozdíly mezi pojišťovnami a na co si dát pozor?

Penzijku se daří i letos

Ke konci prvního čtvrtletí letošního roku spořilo a investovalo u penzijních společností 4 169 707 občanů, kterým tyto společnosti spravovaly majetek ve výši téměř 600 miliard korun. To je o 2,3 miliardy více než na konci roku 2023. Dynamické fondy doplňkového penzijního spoření si za první kvartál tohoto roku připsaly v průměru 7,48 %, vyvážené fondy 4,15 % a povinné konzervativní fondy 0,98 %. Do DPS také přišlo za kvartál přes 50 tisíc účastníků.

Polovině investorů do kryptoměn přálo štěstí

Považují Češi kryptoměny za výhodnou investici? Vzrostl zájem lidí o jejich nákup? Podle výsledků průzkumu STEM/MARK si kryptoměnu již pořídila necelá desetina populace, přičemž obvyklá investice nepřesáhla 50 tisíc korun. Většina lidí však nemá o investici do kryptoměn zájem a pokud ano, častou brzdou je pro ně riziko, nedostatek informací i volných financí. Polovině však investorů jejich strategie vychází a jsou v zisku.

Investoři se startupů nebojí

Téměř polovina investorů by do svého portfolia kromě jiných aktiv zařadila také investice do startupů. Brzdí je však neznalost a obávají se, že nemají dostatek vědomostí. Zároveň vnímají, že investice do startupů s sebou nese vyšší míru rizika. Ukazuje to výzkum investiční skupiny DEPO Ventures, která vedle andělských fondů buduje mezinárodní syndikát investorů.

Investice pro kvalifikované i pro retail

Ohlédnutí za uplynulým rokem, výhled na ten letošní i vlastní investice – to vše proběhlo u kulatého stolu v názorech znalců z fondů kvalifikovaných investorů i fondů pro retail. Začneme ovšem umělou inteligencí… Tentokrát se diskuse zúčastnili Michal Brothánek, obchodní ředitel AVANT IS, Jan Brávek, ředitel investiční společnosti Jet Investment, Vít Vařeka, člen představenstva a provozní ředitel IS AMISTA, Martin Mašát, člen představenstva Partners IS, a Jan Šimek, PR ředitel SAB servisu.