Trend poklesu hypotečních sazeb v únoru zesílil

Na hypotečním trhu se konečně pohnuly ledy. Změnu v nastavení úrokových sazeb hypoték jsme v únoru zaznamenali u pěti bank. V České spořitelně, Monetě Money Bank, Komerční bance, Air Bank a Raiffeisenbank, přičemž u většiny bank s výjimkou RB se jednalo o snížení úrokových sazeb. Výsledkem je pokles průměrné nabídkové sazby hypoték o 8 setin procentního bodu. Index GOFI 70, kterým od roku 2009 monitorujeme napříč celým trhem vývoj nabídkových sazeb hypoték s LTV do 70 %, klesl z lednových 6,22 % na 6,16 %.

Kromě tržních nabídkových sazeb pravidelně sledujeme také vývoj úrokových sazeb reálně sjednávaných hypoték. Index GOFIREAL klesl v uplynulém měsíci z lednových 6,06 % na 5,98 %, čímž se po 4 měsících vrátil zpět pod 6procentní hladinu. Kromě indexu GOFIREAL monitoruje vývoj realizačních sazeb také HYPOMONITOR České bankovní asociace (ČBA). Korelaci obou indexů ilustruje předchozí graf. Souhrnná únorová data ČBA můžeme očekávat po 10. březnu.  

Jak se budou sazby vyvíjet dál?

Při predikci vývoje úrokových sazeb vycházíme z několika parametrů, přičemž jedním z nejdůležitějších indikátorů je cena zdrojů na mezibankovním trhu, která zjednodušeně vyjadřuje, za kolik si banky mohou na trhu půjčit peníze na financování svých úvěrových aktivit. Vzhledem k tomu, že lidé si své hypotéky fixují nejčastěji na 5 let, v grafu níže uvádíme vývoj 5letého korunového úrokového swapu.

Z tohoto monitoringu nyní vychází, že rozdíl mezi cenou zdrojů a nabídkovou sazbou hypoték se v posledních týdnech zmenšil na necelé jedno procento, což je situace setrvalá za poslední 4 měsíce.  Cena zdrojů celý únor rostla a zúžil se tak prostor pro snižování sazeb. Co může banky vést k tomu, aby nyní zlevňovaly je konkurenční boj. Za situace produkčního dna vidíme, že se zatím chovají spíše zdrženlivě.

„Hypoteční trh se začíná probouzet. Pomalu začíná růst poptávka po hypotékách a v únoru jsme viděli i pokračování trendu snižování úrokových sazeb. Bohužel v únoru oproti tomuto trendu postupně rostla i cena peněz a dostali jsme se tak na tenký led, kdy spíše očekávám, že banky budou držet současné sazby. Není ale vyloučeno, že se některá z bank vydá cestou mírného navýšení. Na pohyb ceny peněz nahoru a dolů jsme už ale zvyklí a situace se může otočit ze dne na den a banky v březnu sazby sníží. Každopádně výraznější snižování úrokových sazeb v březnu nečekáme.“ říká Libor Vojta Ostatek ze společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Zdroj: Golem Finance, banky, patria.cz, ČBA