Trh podle Procházky z ČNB přeceňuje tempo poklesu sazeb

Podle člena bankovní rady ČNB Jana Procházky jsou současná očekávání finančního trhu ohledně snižování tuzemských úrokových sazeb přehnaná. Řekl to v rozhovoru uveřejněném na serveru Patria.cz.

Jan Procházka uvedl, že trh přeceňuje ochotu centrálních bankéřů rychle snižovat úrokové sazby, když ještě letos podle něj termínové kontrakty předpokládají dvojí snížení sazeb ČNB o 25 bb a do konce roku 2024 pokles repo sazby na 3,5 %. Podle Procházky však nebude chtít bankovní rada postupovat takto rychle (pravděpodobně ve smyslu dosažení 3,5 % na konci roku 2024) a bude spíše opatrná, a to i s ohledem na přetrvávající inflační rizika.

Na druhou stranu však zmínil i to, že s očekáváním poklesu inflace pod tři procenta v příštím roce nemá smysl udržovat současnou sedmiprocentní úroveň repo sazby. Preferenci, zda snížit sazby již letos nebo až v příštím roce však nevyjádřil. Řekl pouze to, že bankovní rada ohledně těchto dvou možností nemusí být jednotná.

My si nadále myslíme, že první snížení úrokových sazeb získá většinovou podporu bankovní rady ČNB až na začátku příštího roku, konkrétně na únorovém zasedání.

Martin Gürtler, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka