Trh práce vykazuje jen mírné známky ochlazování

Tuzemská míra registrované nezaměstnanosti v březnu oproti předchozímu měsíci klesla o 0,1 procentního bodu a dosáhla tak hodnoty 3,9 %. Tento výsledek byl v souladu s očekáváním trhu a nepředstavuje tedy velké překvapení.

Úřady práce v březnu evidovaly 289 tisíc uchazečů o zaměstnání, tedy o zhruba 7 tisíc méně než před měsícem a o 16 tisíc více než před rokem. Vybírat si mohli z 269 tisíc volných pracovních pozic, kterých tak bylo přibližně stejně jako před měsícem a o 14 tisíc méně než před rokem. Na jedno volné pracovní místo tak připadalo 1,1 uchazeče.

Z geografického pohledu byla míra nezaměstnanosti tradičně nejvyšší v okresech Karviná (8,2 %), Most (7,7 %) a Bruntál (7,4 %), nejnižší naopak v okresech Praha-východ (1,5 %), Praha-západ (1,6 %) a Benešov (2,1 %). Nejvíce uchazečů na jedno volné místo připadalo v okresech Karviná (10,5), Bruntál (7,5) a Hodonín (5,9), nejméně pak v okresech Mladá Boleslav (0,2), Praha-západ a Praha-východ (shodně 0,3).

Poslední mezinárodně srovnatelná data pocházejí z měsíce února a Česko si podle nich opět vydobylo pozici nejméně nezaměstnané země Evropské unie, když jeho nezaměstnanost dosáhla hodnoty 2,7 %. Na druhém místě se umístila Malta (3,1 %), na třetím pak Polsko (3,2 %). Na opačném konci žebříčku nalezneme Španělsko (12,0 %), Řecko (11,7 %) a Švédsko (8,5 %), průměr Evropské unie činil 6,4 %. Připomínáme, že metodika výpočtu nezaměstnanosti užívaná Eurostatem se liší od té reportované českým Ministerstvem práce a sociálních věcí.

Březnový pokles míry nezaměstnanosti je v Česku standardním jevem, který souvisí s jarním náběhem sezónních prací. Přesto si nelze nevšimnout, že oproti předchozím letům český trh práce přece jen vykazuje určité známky ochlazování. Navzdory mimořádně teplému počasí, které letos sezónním pracím přálo, byl zaznamenaný pokles míry nezaměstnanosti spíše menší, než je obvyklé. Na březnové poměry pak aktuálně mámě nejvíce nezaměstnaných od roku 2017 a naopak nejméně volných pracovních pozic od roku 2018. Již čtyři měsíce v řadě navíc přetrvává převis počtu nezaměstnaných nad volnými pozicemi, což je sice ve světě zcela běžný jev, v Česku jsme to ovšem nezažili od roku 2018.

Žádné katastrofické scénáře ovšem nejsou na místě, situace na českém pracovním trhu zůstává v historickém i mezinárodním srovnání klidná, pouze se přehřívá o něco méně, než bylo v nedávných letech obvyklé. Nevalná kondice tuzemského průmyslu a stavebnictví tak žádnou drtivou vlnu nezaměstnanosti nespustila, a jelikož se na obzoru již rýsuje pozvolné oživení, patrně ani nespustí. Přesto očekáváme, že po loňských 3,6 procentech letos průměrná míra nezaměstnanosti bude mírně vyšší, pravděpodobně poblíž 3,8 procenta. Nedostatek pracovních příležitostí ovšem i nadále bude tím posledním, čeho by se česká ekonomika měla obávat.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS