Trh s nemovitostmi krizi určitě překoná

Daniel Římal, majitel a zakladatel ČSNF Group a.s.

Investování do nemovitostí je v době vysoké inflace dobrou ochranou vlastních peněz

„Grafy popisující trh s nemovitostmi v uplynulých sto letech jasně dokazují, že v důsledku krizí, jimiž trh procházel, k určité korekci trvající zhruba dva až tři roky docházelo pokaždé. A i když v daném období mohly ceny nemovitostí klesnout o několik procent, po překonání krize začaly opět stoupat a zisky investorů se zvýšily,“ říká Daniel Římal, majitel a zakladatel ČSNF Group a.s. A právě tato historická zkušenost je podle něj jedním z přesvědčivých důkazů, že investování do nemovitostí, zejména to dlouhodobé, je výhodné i v turbulentních časech.

Na rezidenčním trhu už druhým rokem prožíváme problematické období, které je způsobeno drahými hypotékami. V důsledku toho se tempo prodeje nemovitostí určených pro vlastní bydlení významným způsobem zpomalilo, respektive téměř zastavilo. Zájem lidí se přesouvá do nájemního bydlení a jeho cena kvůli rostoucí poptávce a ztenčující se nabídce stoupá.

Poptávka po bydlení přetrvává

„Prodeje bytů se sice výrazně propadly, vysoká poptávka po novém bydlení ale přetrvává. Navíc lidí žijících ve velkých městech přibývá. V Praze se staví málo a je notoricky známo, že nabídka nového bydlení je zde dlouhodobě zcela nedostatečná. V regionálních metropolích se pak nestaví vůbec, nebo jen minimálně,“ popisuje současný stav Daniel Římal.

Dodává, že neradostnou situaci panující na tuzemském bytovém trhu negativně ovlivňuje už více než rok trvající válka na Ukrajině. Česká republika poskytuje napadené zemi podporu a pomoc a mimo jiné přijala velké množství lidí prchajících z válkou sužovaných oblastí. A ti samozřejmě musí někde bydlet. Deficit se tak v uplynulých měsících ještě více prohloubil.

Opatrnost developerů přinese další snížení nabídky

Ovšem nejen potenciální kupci z řad fyzických osob, ale i developeři rezidenčních projektů pociťují dopad drahých úvěrů, kvůli nimž se – spolu s vysokými cenami energií a stavebních materiálů – na stavbách zdražily vstupy.

„Mnozí developeři, zejména ti, kteří pro své projekty využívají bankovní úvěry, v současné době se zahájením výstavby vyčkávají. Ale i společnosti, které na projektovém financování závislé nejsou, projevují opatrnost a některé své plány posouvají v čase, protože na svých stavbách prodělávat nechtějí. To vše ještě více prohlubuje deficit, který na trhu s novým bydlením panuje zejména v Praze. Nevidím tedy nejmenší důvod, proč by měly ceny nových rezidenčních novostaveb klesat,“ konstatuje Daniel Římal.

Jen v ojedinělých případech může podle něj v rámci konkurenčního boje o klienty sice dojít k mírnému snížení cen, maximálně však v řádu nižších jednotek procent. Nelze ale předpokládat, že by například cena metru čtverečního v novostavbě na okraji hlavního města poklesla ze 120 tisíc korun na 100 tisíc.

Bezpečná a konzervativní investice

Investice do nemovitostí je tak podle majitele ČSNF Group stále jedním z nejbezpečnějších způsobů investic, navíc způsobem velmi konzervativním.

„Kapitálový trh je u nás málo rozvinutý, lidé v Česku mají omezené možnosti jak své peníze zhodnotit, ochránit před inflací. Mohou sice investovat do akciového trhu prostřednictvím brokera, ale v tomto případě je třeba, aby člověk byl na danou oblast odborník a uměl číst data všech emitentů akcií. Investor se totiž sám rozhoduje, kdy a do kterých akcií bude investovat. I proto jsem přesvědčen, že nemovitosti jsou v tomto ohledu jasná volba, a to minimálně jako ochrana před inflací, která v současnosti dosahuje nebývalé výše. Navíc z dlouhodobého hlediska nehrozí, že by na nemovitosti někdo prodělal tak, jako kdyby investoval například do akcií, kde sice lze dosáhnout vyššího výnosu, ale na druhou stranu se investor může dočkat i velmi výrazné ztráty,“ vysvětluje výhody investování do nemovitostí Daniel Římal.

Zaostřeno na místa s potenciálem růstu

Strategie akciové skupiny ČSNF Group, působící na trhu od roku 2017, spočívá v zaměření se především na menší rezidenční projekty do zhruba sta milionů korun. Ve většině případů jde o výstavbu rodinných či bytových domů, případně rekonstrukce domů činžovních. Investice se tak z velké části soustřeďují do menších měst, kde od ideje po hotovou stavbu a spokojené investory nevede dlouhá a složitá cesta.

V aktuálním portfoliu společnosti se však už nacházejí i rozsáhlejší developerské projekty, situované v oblíbených rezidenčních lokalitách na okraji hlavního města. „Vyhledáváme místa, která zažívají či v dohledné budoucnosti zažijí boom a vzroste jejich atraktivita. Aktuálně máme ve svém portfoliu třináct velmi různorodých projektů, z nichž čtyři budou zkolaudovány již letos,“ přibližuje aktivity společnosti Lukáš Hrma, obchodní ředitel. A dodává, že kvůli nemoci covid-19, kdy stavební úřady nemohly pracovat na sto procent a stavební firmy stály z důvodu nedostatku materiálu či pracovníků, se sice některé projekty z portfolia ČSNF Group ocitly v mírném skluzu, ale jedná se o pouhé dva až tři měsíce. „Investoři byli o této situaci, která ve své podstatě panuje napříč trhem, informováni a akceptují ji,“ dodává Lukáš Hrma.

Deviza akciové společnosti ČSNF Group tkví podle jejího obchodního ředitele mimo jiné i v tom, že si většinu věcí dokáže řešit sama, je schopna se přizpůsobovat situaci na trhu a pružně na ni reagovat. „Máme vlastní projektanty, vlastní stavební firmy a sami si byty a rodinné domy i prodáváme. Jsme tedy odborníci na dané odvětví jako takové. A právě díky tomuto přístupu jsme efektivní, na svých projektech dokážeme ušetřit a pro investory tak dosáhnout co nejvyššího zisku,“ uzavírá Lukáš Hrma.

MTF_2867
Lukáš Hrma, obchodní ředitel ČSNF Group a.s.