Trh stavebního spoření letos oživil

Přibylo úvěrů i nových smluv

Trh se stavebním spořením v lednu po loňském útlumu oživil. Stavební spořitelny poskytly za první měsíc roku úvěry za 2,5 miliardy korun, meziročně o 22,5 % více. Zvýšil se i zájem o stavební spoření, nové smlouvy uzavřelo přes 52 tisíc klientů, meziročně o 4,5 % víc. Vyplývá to z údajů všech pěti českých stavebních spořitelen.

Počet poskytnutých úvěrů se změnil minimálně, letos v lednu je stavební spořitelny poskytly 2893 klientům, zatímco v předchozím roce to bylo 2889 klientů. Zájem rostl o úvěry zajištěné zástavním právem k nemovitosti i o nezajištěné. Úvěry, u nichž žadatel vlastní nemovitostí neručí, stejně jako ve druhé polovině loňského roku převažovaly. Spořitelny jich poskytly 2574 v objemu 1,4 miliardy korun.

Počet nových smluv se meziročně zvýšil, rostla i cílová částka, na kterou klienti spoří. Cílová částka, která vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení, dosáhla u smluv uzavřených v lednu 41,4 miliardy korun, zatímco loni v lednu to bylo 28,8 miliardy korun.

Za rok 2023 poskytly stavební spořitelny úvěry za 35,5 miliardy korun, meziročně o 37,4 % méně. Klesl i zájem o nové smlouvy o stavebním spoření, klienti jich uzavřeli 480 599, což bylo meziroční snížení o 16 %. Podle představitelů stavebních spořitelen loňský pokles trhu souvisel s celkovým útlumem hypotečního trhu i s rozhodováním vlády o omezení státní podpory pro spoření. Od letošního roku je maximální státní příspěvek 1000 korun ročně, v minulosti to byl dvojnásobek.

V letošním roce Asociace českých stavebních spořitelen předpokládá oživení trhu. Souvisí to mimo jiné s novou rolí stavebních spořitelen, které od ledna poskytují poradenství a spolupráci při zajišťování dotací na zlepšení energetické účinnosti bydlení.

Zdroj: ČTK