Turbulence cen akcií nezastavily růst fondů

V srpnu zažili investoři až překvapivě výraznou korekci s dobrým koncem. Akciové trhy padaly, nejhůře na tom byly japonské akcie a technologický sektor. To vše nahrálo dluhopisům.

Partners index akciových fondů rostl během srpna o 0,2 %, od počátku roku už o 12,8 %. Dařilo se také dluhopisovým fondům, Partners index dluhopisových fondů se zvýšil o 0,1 %, od počátku roku pak o 3,1 %. Smíšené fondy reagovaly na růst akcií i dluhopisů a rostly o 0,3 %, od počátku roku pak o 7 %.

V průběhu srpna zažili investoři až překvapivě výraznou korekci s dobrým koncem. Akciové trhy padaly a nejhůře na tom byly japonské akcie a ze sektorů samozřejmě technologický. To vše nahrálo dluhopisům, jejichž ceny se vydaly směrem vzhůru.

Měsíc začal ještě pozitivně, protože Česká národní banka hned v první dny srpna snížila jednomyslně základní sazbu o další čtvrt procenta na 4,5 procenta. To už pro ekonomiku zní mnohem lépe než prosincových 7 procent.

Hlavní kurzotvornou událostí srpna se nakonec stal americký report o stavu trhu práce, který vykázal určitou slabost. „Protože americký FED nemá za cíl pouze nízkou inflaci, ale i udržení růstu ekonomiky, který by vysoká nezaměstnanost ohrozila, začaly se trhy obávat, že jsou více jak pětiprocentní sazby příliš restriktivní, a navíc trvají příliš dlouho a že se na USA žene recese,“ říká ekonom Partners Martin Mašát.

To stačilo k tomu, že začal výprodej na akciových trzích. Ten akceleroval ještě ve chvíli, kdy přišel krátkodobý kolaps japonského akciového trhu. Technologický index NASDAQ v jednu chvíli ztrácel i deset procent. Situace se posléze uklidnila a investoři částečně opustili tezi o přicházející recesi a ceny akcií skončily srpen nakonec výše než před měsícem.

Partners index akciových trhů rostl o 0,2 %

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice se pohybovala v srpnu okolo 0,2 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou investoři v plusu v průměru 19,5 procenta. Vyplývá to z Partners indexu fondů za srpen.

Skupina speciálně zaměřených akciových fondů, které se soustředí buď na konkrétní regiony, či sektory, vykázala v srpnu zhodnocení -1,0 procenta a meziročně jsou o 19,7 procenta výše. V této skupině se nachází speciální fondy, které mají odlišné strategie i výsledky, a právě třeba sázky na některé technologické firmy můžou stát za horším výsledkem této skupiny fondů.

Úprk peněz z rizikových aktiv do bezrizikových byl vedle nižší inflace dalším impulsem pro růst cen dluhopisů. A tak na konci srpna mohli být spokojeni nejen akcioví, ale i dluhopisoví investoři. „Nižší inflace, slabý trh práce, úprk investorů do bezpečí a agresivní změna očekávání kroků FEDu, to byl mix, který přál konzervativním investicím,“ říká Mašát.

Výkonnost akciových fondů

31.08.24srpenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-AK0,2%12,8%19,5%19,7%59,7%95,6%38
PIF-SPEC-1,0%11,1%19,7%14,4%44,9%53,9%14
PIF-AK – fondy investující do akcií vyspělých zemí
PIF-SPEC – fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

Partners index dluhopisových fondů rostl o 0,1 %

Průměrné zhodnocení dluhopisových fondů za poslední měsíc bylo 0,1 procenta. Za posledních 12 měsícůjsou konzervativní fondy o 7 procent výše. Ufondů rizikových dluhopisů se setkaly dva protichůdné trendy, a to rostoucí volatilita u akcií, z čehož pramenil nárůst rizikových přirážek a současný pokles bezrizikových výnosů, způsobený úprkem investorů do bezpečí. Rizikové dluhopisové fondy přidaly za měsíc 0,6 procenta. Meziročně jsou výše o 10,6 procenta.

Výkonnost dluhopisových fondů

31.08.24srpenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-DLUH0,1%3,1%7,0%7,6%7,4%10,0%17
PIF-HY0,6%4,8%10,6%7,0%13,6%25,8%22
PIF-DLUH – fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy
PIF-HY – fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů

Smíšené fondy rostly o 0,3 %

Smíšené fondy také připsaly svým klientům v srpnu kladné zhodnocení. Meziměsíčně to bylo 0,3 procenta a meziročně jsou 11,7 procenta v zisku. Zde se jedná o mix mnoha strategií, kde se mohou objevit i komodity. A například cena zlata v srpnu vzrostla o skoro 3 procenta, což mohlo některým fondům pomoci.

Výkonnost smíšených fondů

31.08.24srpenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-MIX0,3%7,0%11,7%9,0%21,6%28,7%48

Text Martin Mašát, foto Freepik