Uber vstoupí do S&P 500

Bude na známý „fenomén“ reagovat Wall Street?

Po několika měsících burzovní horské dráhy na akciích Uberu se letos podařilo akcie společnosti zvýšit o téměř 150 %, takže jejich výnos je srovnatelný s výnosem Bitcoinu. Nyní se Uber nachází v bodě obratu. Nedávno se mu podařilo dosáhnout ziskovosti a nyní před ním stojí velká příležitost. Uber se 18. prosince připojí k „elitní“ skupině společností kotovaných na největším americkém indexu S&P 500, kde nahradí společnost Sealed Air Corp. 

Posledními firmami, které se k hlavnímu akciovému indexu připojily, byly Epam Systems v roce 2021 a Tesla, v roce 2020. Tentokrát je tato událost významná také kvůli tržní kapitalizaci společnosti Uber ve výši 130 miliard USD, což je téměř čtyřnásobek průměrné kapitalizace společnosti v indexu S&P 500, která činí přibližně 31 miliard USD. Znamená však vstup mezi 500 největších amerických společností kótovaných na burze a splnění všech požadavků skutečně otevření zcela nové kapitoly pro společnost?

Co očekávat od „fenoménu S&P 500“?

Na Wall Street je „fenomén S&P 500“ známý již několik let. Zjednodušeně řečeno spočívá v pozitivním dopadu vstupu do indexu na cenu akcií. Je to způsobeno nejen větší „důvěrou“ a prestiží samotné společnosti, ale také zájmem institucí. ETF na S&P 500 ovlivňují ocenění těchto společností, protože jsou nuceny nakupovat okamžitě po zařazení společnosti do indexu. Stojí za zmínku, že ETF na index S&P 500 jsou největšími fondy svého druhu na světě. 

Na začátku roku 2023 měly americké fondy (včetně ETF) sledující index S&P 500 celková aktiva ve výši 5,7 bilionu USD. Od té doby pravděpodobně rostly dvouciferným tempem, a to díky pokračující rallye na Wall Street a 18% nárůstu benchmarku. Jejich zhodnocení nyní představuje asi ⅛ hodnoty celého akciového trhu a tři největší ETF sledující index S&P 500 mají dohromady hodnotu asi 1,2 bilionu dolarů. To ukazuje, že společnost Uber může v dlouhodobém horizontu počítat s významnými příjmy, za předpokladu dalšího zlepšení nálady na akciových trzích.

Historicky vstup do indexu S&P 500 dočasně podpořil sentiment akcií, ale to samo o sobě neurčuje „úspěch“ společnosti na burze. Například společnost Tesla od svého debutu ztratila téměř 30 %. Loňský debut společnosti Epam Systems se také ukázal jako mimořádně slabý, chvíli po nárůstech se spustila nabídka, která akciím dominuje dodnes. Zdroj: XTB Research, Bloomberg Finance LP

Obavy z „fenoménu S&P 500“

Přestože má samozřejmě vstup do indexu určitý význam (zejména v době, kdy indexy rostou a fondy jsou nuceny akcie nakupovat), je třeba také zvážit, že stejně tak dobře mohou být nuceny je prodávat. Navíc skutečnost, že společnost již do indexu S&P 500 vstoupila, znamená, že lze jen těžko očekávat, že její akcie budou opět těžit ze spekulací kolem možného zařazení. Uber je však silná firma s významnou tržní kapitalizací a vstup do indexu S&P 500 jí pomůže přitáhnout větší pozornost investorů.

Zdá se poněkud naivní, myslet si, že akcie Uberu porostou jen proto, že společnost vstoupila do indexu S&P 500, i když podle analytiků společnosti Oppenhaimer to urychlí a zlepší celkové podmínky pro růst jejích akcií mimo jiné díky programu zpětného odkupu akcií, což zlepší náladu investorů kolem dalšího vytváření hodnoty pro akcionáře. Jak se ukazuje, existuje celá řada důvodů, proč se Uberu může dařit, a vůbec to není kvůli události, která společnost čeká příští pondělí. Mezi klíčové důvody úspěchu patří kompetentní představenstvo a zlepšující se marže.

Klíčové? Čisté marže a vyšší volný peněžní tok

​​​Vzhledem k tomu, že společnost stále podniká s nízkými maržemi, je pro ni klíčovým aspektem pokračující expanze. Skutečnou „pákou“ na výnosy generované pro akcionáře jsou však marže. Vedení zatím společnost skvěle rozvíjí a Uber už není tou společností, která v roce 2019 „pálila hotovost“ a vyvolávala obavy, zda by někdy mohla dosáhnout ziskovosti, při cválajících nákladech a rostoucí konkurenci. Zajímavé je, že od pandemie Covid-19 se hlavním zdrojem příjmů stal byznys Uber Eats, který „sesadil z trůnu“ přepravní byznys. Málokdo by to čekal.

Kdyby společnost nezavedla službu Eats a dokázala na své stávající struktuře vybudovat zcela nový byznys od nuly, pravděpodobně by ji tváří v tvář pandemii postihl nezajímavý osud a o vstupu do indexu S&P 500 by si dnes mohla nechat jen „zdát“. Management prokázal kompetenci a odhodlání. Dnes Uber i jeho akcionáři společně sklízejí ovoce. Za poslední čtyři čtvrtletí společnost vygenerovala zisk ve výši 1 miliardy USD a ve 3. čtvrtletí vykázala 221 milionů USD při tržbách 9,29 miliardy USD. Aby toho dosáhla, byla mimo jiné nucena propustit téměř 3 500 zaměstnanců. 

Nižší náklady na dodávky zlepšily marže. Uber míří vysoko a srovnává se s velkými technologickými společnostmi, jako jsou Google a Microsoft. Cílem firmy je ovládnout trh s přepravou a doručováním. Klíčem k jejímu dalšímu růstu bude podle burzy další postupné zlepšování marží (což se již děje). Hrubé marže společnosti Uber sice od roku 2018 klesají, ale její čistá marže vzrostla z téměř -80 % v prvním čtvrtletí roku 2020 a -40 % v polovině roku 2022 na dnešních kladných 2,93 %. A je třeba říci, že z úrovně blízké 3 % existuje značný potenciál růstu, který podporuje vyšší očekávání zisku na akcii.

Uber Technologies (D1)

Akcie společnosti Uber Technology (UBER.US), interval D1. V krátkodobém horizontu není dopad vstupu společnosti Uber do indexu S&P 500 na cenu akcií jasný a zdá se, že bude hodně záležet na tom, zda se nálada na trhu do příštího pondělí nezhorší. V takovém případě může připojení k indexu S&P 500 poskytnout trhu argument k výběru zisků – scénář „sell the news“. Na druhou stranu je připojení k indexu S&P 500 z dlouhodobého hlediska pro společnost výhodné jak ve střednědobém, tak v dlouhodobém horizontu. Zdroj: xStation5

Tomáš Cverna, analytik XTB