UNIQA pojistila film Zátopek. V čem spočívala největší rizika?

Václav Neužil v roli Emila Zátopka. Zdroj: Falcon

Velkofilm Zátopek se své premiéry kvůli pandemii covidu-19 dočkal s více než ročním zpožděním. Jako zahajovací představení na Filmovém festivalu v Karlových Varech získal minulý týden uznání od diváků a nebývale vysoké hodnocení kritiků. UNIQA se může pyšnit tím, že natáčení projektu pojistila.

Už tento týden bude moct posoudit filmové dílo i široká veřejnost. Z tvůrčího hlediska šlo o jeden z nejnáročnějších počinů v oboru poslední doby. Rozpočet Zátopka šplhal ke sto milionům korun. Tato částka je základem pro výpočet pojistného u jedné části pojistného krytí. Těmi dalšími jsou pojistné krytí výpadku účasti herců a ocenění hodnoty zúčastněné pojišťovací techniky a souvisejících rizik.

Pojistné krytí UNIQA se vztahovalo na pojištění majetku v rozsahu všech základních rizik, pojištění elektroniky a strojů s rozšířením pojistné ochrany o skleněné součásti (objektivy, obrazovky, monitory atp.), dále pojištění přepravy a pojištění odpovědnosti filmařů za způsobené škody. Specifické bylo pojištění neuskutečnění natáčení z důvodu výpadku členů štábu. Součást smlouvy představovalo dále i úrazové pojištění členů štábu a herců. Pojištěny byly i obrazové, zvukové a datové záznamy pořízené během natáčení proti jejich poškození nebo zničení (pojištění dat).

Teoreticky se jeví jako největší možné uvažované škody požár v místě uskladnění veškeré techniky na natáčení, popřípadě totální vodovodní škoda. Takové události by měly za následek v krajním případě výplatu celé pojistné částky. Nejsou ale pravděpodobné, protože s rizikem se počítá, a proto se technika a zařízení ponechává pod dohledem v kamerových vozech zaparkovaných s odstupem od sebe. Pravděpodobnějším rizikem je tedy možnost požáru jednoho vozidla, anebo ještě spíše nehoda při přepravě v kamerovém vozu.

Dalším zásadním nebezpečím pro realizaci je výpadek vybraného představitele do hlavní role.

Každý film je samozřejmě jiný, a tomu je třeba přizpůsobit pojistnou kalkulaci. UNIQA ve spolupráci s makléřskou společností Dürl & Partner Insurance Broker, s.r.o. vytvořila pro tyto účely pojistný program Film All In One. Kalkulátor v rámci programu je schopen u většiny projektů po zadání vstupních parametrů odhadnout náklady pojištění. Zásadní výhoda tkví právě v tom, že díky němu je možná znalost přibližné výše výdajů potřebných na pojistné krytí už v rané fázi příprav realizace projektu.

U velkých filmových pojištění jsou samozřejmě významná i jednání se zajistiteli, jimž je část rizika pojišťovnou postoupena. U Zátopka bylo nejsložitější vyjednat majetkové krytí pro dron, jenž během natáčení snímal ze vzduchu dění na olympijské dráze a v hledišti v Helsinkách „simulovaný“ na brněnském stadionu Za Lužánkami. Fakt, že se natáčelo v ČR a s českým komparsem, znamenalo o něco nižší pojistné, protože vzdálenější země v Evropě a ve světě mají vyšší sazby, popřípadě mohou být v určitých regionech některá krytí vyloučena, zejména na území USA, Kanady a Austrálie.

Během natáčení filmu Zátopek nakonec nedošlo k žádným závažnějším incidentům, UNIQA registrovala jen menší škodu na technice kameramanů a několik dalších drobných likvidních událostí.

UNIQA se v oblasti filmu angažuje stále více UNIQA pomáhá začínajícím studentům českých filmových škol a je partnerem pražské AMU. Začínající filmaře významně dotuje nižším pojistným.

UNIQA dále podpořila české filmové tvůrce v době pandemie a pojišťovala i přerušení natáčení z důvodu onemocnění COVID-19. Tím umožnila vznik děl, které již premiéru měly, nebo se dostanou do kin v nejbližším období. Pomáhá tak české kinematografii dlouhodobě i v nepříznivých časech.

Právě spolupráce s AMU a makléřem Dürl & Partner Insurance Broker, s.r.o. přinesla projekt uceleného pojistného programu Film All In One, který zohledňuje potřeby filmařů a producentů. Dá se říct, že díky němu bylo možné pojistit film Zátopek v tuzemsku bez zapojení zahraniční pojišťovny.

V nedávné době se UNIQA jako pojišťovna podílela ve spolupráci s makléřem Dürl & Partner Insurance Broker i na dalších filmových a televizních projektech, mezi nimiž byly například Deníček moderního fotra, Hvězdy nad hlavou, Dáma a král nebo Specialisté.