Časopis pro profesionální finanční poradce

Úrokové sazby spotřebitelských úvěrů opět klesly

Close Up Cash Coins
Zdroj: Freepik

Spotřebitelské úvěry v říjnu opět mírně zlevnily. Průměrná úroková sazba poklesla o 0,27 procentního bodu na 8 %.

Podle Broker Consulting Indexu, který sleduje vývoj průměrných úrokových sazeb u spotřebitelských úvěrů, jde o další pohyb, který zapadá do letošního trendu stabilních sazeb s minimálními výkyvy. Odborníci proto nepředpokládají výrazné změny ani v následujících měsících, vyjma krátkodobých akcí jednotlivých bank.

„Nejvýhodnější sazby jsme letos zaznamenali v dubnu a červenci, kdy se průměrné hodnoty dostaly pod osm procent. Naopak v únoru a srpnu sazby atakovaly hranici devíti procent,“ komentuje vývoj Michaela Pudilová, analytička spotřebitelských a hypotečních úvěrů ze společnosti Broker Consulting.

Říjnový pokles je znatelný i v meziročním srovnání. „Loni v říjnu činila průměrná sazba podle Indexu 9,36 procenta a v roce 2022 dokonce 9,46 procenta. Meziroční rozdíl tak přesahuje jeden procentní bod, což je pro spotřebitele významné zlepšení,“ doplňuje Michaela Pudilová. Letos se průměrné sazby pohybují převážně kolem osmi procent. Nejnižších hodnot dosáhly v dubnu (7,51 procenta) a červenci (7,55 procenta), zatímco únor a srpen (8,94 procenta) přinesl výraznější nárůst.

Proč jsou bezúčelové úvěry tak oblíbené?

Bezúčelové úvěry patří mezi finanční produkty, které poskytují rychlý přístup k financím a zároveň vysokou míru flexibility. Klientům navíc umožňují získat potřebné prostředky bez nutnosti dokládat konkrétní účel využití, což je činí ideální volbou při nečekaných výdajích nebo nutnosti rychlého financování. Díky krátké době splatnosti a možnosti okamžitého čerpání, jsou tyto úvěry atraktivní alternativou k tradičním půjčkám a hypotékám.

„Bezúčelové úvěry lákají klienty především na rychlost poskytnutí a možnost okamžitého čerpání,“ vysvětluje Michaela Pudilová ze společnosti Broker Consulting. Předschválené limity, které banky generují na základě pravidelných příjmů klienta, navíc proces ještě zjednodušují. Díky tomu není nutné dokládat potvrzení o příjmu, což šetří čas i energii.

Při výběru bezúčelového úvěru tak není úroková sazba vždy rozhodujícím faktorem. Klienti zohledňují jak celkové RPSN (roční procentní sazbu nákladů), které zahrnuje i poplatky za poskytnutí či vedení úvěru, tak rychlost poskytnutí nebo možnost okamžitého čerpání. „Bezúčelové úvěry jsou tedy důkazem toho, že rychlost a pohodlí často převažují nad tradičními kritérii, jako je úroková sazba,“ uzavírá Michaela Pudilová.

Redakce

Aktuální číslo
Objednat »