Úspory domácností se v březnu poprvé po 5 letech snížily

Meziměsíčně klesly o 26 miliard korun, což znamená nejrychlejší pokles za 9 let

Vklady českých domácností u bank se v březnu poprvé za téměř pět let snížily. Naposledy se tak stalo v květnu 2017. Oproti únoru klesly o 26 miliard korun na 3,04 bilionu korun. Za za jeden měsíc se tak snížily téměř o jedno procento, což je dokonce nejrychlejší meziměsíční pokles od května 2013. Během března se snížil objem úspor také mezi živnostníky, kteří měli na konci měsíce uloženo 166 miliard korun, o miliardu méně než koncem února. Jejich úspory se tak snížily pošesté z posledních 7 měsíců. Naopak objem firemních vkladů v bankách se zvýšil o 10 miliard a dosahoval tak 1,33 bilionu korun. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

Data o úsporách domácností a živnostníků již delší dobu naznačují, že doba výrazné akumulace úspor je pryč. Situace se začala měnit už ke konci prvního pololetí loňského roku, kdy lidé po uvolnění protiepidemických opatření začali více utrácet. Během posledních 6 měsíců se tento trend ještě prohloubil. Jestliže v březnu loňského roku měly domácnosti ušetřeno o 13 % více než v březnu 2020, letos v březnu měly v meziročním srovnání pouze o 4 % více,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Důvodů může být podle ní několik, ale tím hlavním je vysoká inflace: „Řada lidí, kteří si ještě před rokem odkládali peníze stranou, si to dnes již nemůže dovolit. Na jedné straně některé skupiny lidí své úspory rozpouští, na straně druhé se zvyšuje dynamika spotřebitelských úvěrů a růst objemu úvěrů na bydlení je stabilní na úrovni 11 %,“ vysvětluje Věra Kameníčková.

Za mírným poklesem vkladů může být i odložená spotřeba z přechozích období. Tomu by napovídal růst úvěrů na spotřebu. Celková výše úvěrů pro domácnosti meziměsíčně vzrostla o 15 miliard. Objem úvěrů na bydlení se zvýšil o 12 miliard a objem úvěrů na spotřebu o 3 miliardy korun. „Když se podíváme na to, jak se meziročně měnil objem spotřebitelských úvěrů, vidíme zde jednoznačně rostoucí trend. Ještě v březnu loňského roku jejich objem v meziročním srovnání stagnoval, potom ale začal pomalu růst a v březnu tohoto roku už byl téměř o 9 % vyšší než před rokem,“ upozorňuje Věra Kameníčková.

Úspory živnostníků se opět ztenčily

V březnu své úspory snížili také živnostníci. Na rozdíl od domácností však nejde o výjimečnou událost. Jejich úspory se totiž kromě letošního února snižují nepřetržitě už od konce srpna minulého roku. Tehdy měli ušetřeno 185 miliard korun, zatímco na konci letošního března šlo o 166 miliard. Objem jejich úvěrů se dlouhodobě výrazně nemění a pohybuje se okolo 47 miliard korun. Během března se zvýšil o 137 milionů korun. Meziročně se však jejich dynamika snižuje.

Zadlužení firem se po výrazném únorovém růstu snížilo

Mezi firmami byl březnový vývoj zcela opačný. Objem jejich vkladů u bank vzrostl a objem úvěrů se naopak snížil, a to o 15 miliard na 1,22 bilionu korun. Společnosti tak měly u bank uloženo o 112 miliard korun více, než kolik měly půjčeno. V meziročním srovnání je tempo růstu jeich úvěrů v prvních třech měsících letošního roku vyšší než v roce předchozím, zatímco u vkladů je tomu naopak.

Lidé, živnostníci i firmy spláceli v březnu lépe

V březnu se opět zlepšila platební morálka ve všech sledovaných kategoriích. Nejlépe své úvěry splácely domácnosti, a to především díky vynikají platební morálce u úvěrů na bydlení. Celkově tak domácnosti nesplácely pouze 1,36 % toho, co si půjčily (oproti 1,46 % v únoru). Firmy nesplácely 3,23 % půjčených prostředků oproti 3,69 % v únoru. Živnostníci potom nezvládali splácet 5,39 % dluhu oproti 6,09 % v únoru.

Graf 1: Úvěry a vklady nefinančních podniků, 2020-2022

Zdroj: Česká národní banka

Graf 2: Úvěry a vklady živnostníků, 2020-2022

Zdroj: Česká národní banka

Graf 3: Objem úvěrů na bydlení, 2020-2022

Zdroj: Česká národní banka

Graf 4: Objem úvěrů na spotřebu, 2020-2022

Zdroj: Česká národní banka