V letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl počet zahájených staveb bytů o 15 procent. Celkově jich bylo 8065, jde tak o nejnižší hodnotu za první čtvrtletí od roku 2019. Dokončeno bylo 8037 bytů, meziročně o 2,1 procenta méně. Důvodem bylo hlavně méně dostavěných bytů v rodinných domech, naopak v bytových domech činil nárůst o desetinu. Za nižší bytovou výstavbou podle analytiků stojí hlavně nižší důvěra investorů ve stavbu nových projektů. Jejich nedostatek na trhu pak povede k dalšímu zvyšování cen bydlení.
Za meziročním snížením výstavby a dostavby nových bytů v prvním čtvrtletí může i propad v březnu, kdy byly zahájená výstavba 2706 bytů, což bylo ve srovnání s loňskem o 17,6 procenta méně. Pokles podle statistiků zapříčinilo snížení množství staveb bytů v rodinných domech. Počet zahájených staveb bytů v bytových domech naopak meziročně vzrostl. Dokončeno bylo 2559 bytů, meziročně o 0,2 procenta více. Zvýšil se zejména počet dokončených bytů v bytových domech.
„Komerční výstavba zůstává zatím v útlumu a bytová výstavba v recesi. Zatímco poptávka, jak je vidět z čísel o vývoji nových hypoték, narůstá, staví se zatím stále méně. Méně bytů se staví především tam, kde po nich bývá největší poptávka, tedy v Praze a ve Středočeském kraji, které jsou mimochodem hlavním cílem vnitrostátní ‚migrace‘ obyvatel,“ uvedl Petr Dufek, ekonom a analytik banky Creditas.
Podle Jana Vejmělka z Komerční banky se v Česku primárně dokončují rozdělané projekty. Do nových se ale developeři ve světle ekonomické nejistoty a zatím stále dražšího financování podle něho zatím nijak nehrnuli. „Meziročně bylo (v březnu) dokončeno o 0,22 procenta více bytů, těch nově zahájených ale bylo proti loňskému březnu o 17,6 procenta méně,“ dodal. Ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda doplnil, že rezidenční výstavbu brzdí vysoké úrokové sazby a investiční a ekonomická nejistota.
Nadějí mohou být podle Dufka rekonstrukce a zateplování, které ovšem zatím nestačí na vykompenzování slabé nové výstavby. Ta by se podle manažera pro veřejné záležitosti společnosti Velux Ondřeje Boreše měla oživit ve druhé polovině letošního roku. Nahrává tomu například snižování úrokových sazeb ze strany České národní banky (ČNB). Ta snížila začátkem května základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 5,25 procenta, která se tak dostala na nejnižší úroveň od počátku května 2022. Podle posledních dat České bankovní asociace úrokové sazby nových hypotečních úvěrů v březnu zrychlily pokles na 5,19 procenta z únorových 5,36 procenta.
„Pokles úrokových sazeb bude jednoznačným hybatelem trhu s rezidenčním bydlením v letošním roce. Hypotéky zřejmě v relativně krátké době prolomí v průměru psychologickou hranici pět procent, což povede k nárůstu zájmu o hypotéky. Na druhé straně dostupnější hypotéky zároveň povedou k nastartování růstu cen nemovitostí,“ dodal Boreš.
Zdroj: ČTK