V srpnu nejvíce ztratily komoditní fondy, naproti tomu akciové fondy si připsaly téměř 2 %

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

V posledním letním měsíci se nadmíru dobře dařilo akciovým fondům, které si připsaly 1,93 %. Mírně posílily také nemovitostní fondy, tedy o 0,11 %. Naopak pokles o 0,39 % vykázaly fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy, které ztratily -0,48 procentních bodů. Nejvyšší ztrátu ze všech fondů sledovaných Broker Consulting Indexem podílových fondů však zaznamenaly fondy komoditní, a to o 0,92 %.

Prázdniny přinesly další rekordy u amerických akciových indexů. Jejich růst podpořily hospodářské výsledky firem za druhý kvartál a také signály z FEDu ohledně dalšího vývoje měnové politiky. „Z hlediska jednotlivých sektorů se dařilo víceméně všem s výjimkou odvětví energetiky a těžby tradičních kovů a zlata. Srpnový úspěch na akciovém trhu slavily tradičně společnosti ze sektorů technologického a nemovitostního a také z oblasti komunikačních služeb,“ komentuje srpnový vývoj na akciových trzích Lukáš Vokel, analytik konzervativních investic Broker Consulting.

Pokles ve výkonnosti dluhopisových fondů o 0,48 % byl do jisté míry ovlivněn mírným nárůstem výnosů do splatnosti vládních dluhopisů, čímž došlo k poklesu jejich cen. České 10leté vládní dluhopisy zaznamenaly nárůst výnosů po oznámení ČNB o zvyšování úrokových sazeb. Změny úrokových sazeb směrem nahoru se z krátkodobého hlediska velmi nepříjemně podepisují na výkonnosti dluhopisových fondů. Z delšího hlediska se však jedná o pozitivní stimul.

Nemovitostní fondy zaznamenaly během srpna mírný nárůst ve výkonnosti o 0,11 p. b. a od začátku roku si připisují přes 2 %. „Ceny rezidenčních nemovitostí v posledních měsících a letech dosahují v Česku enormních výšin. Za tímto růstem stojí celá řada faktorů, mezi které určitě patří až donedávna nízké úrokové sazby, omezená nabídka a zvyšující se zájem o vlastní a investiční bydlení. Situaci vůbec nenahrává fakt, že i ceny stavebních materiálů jdou v poslední době prudce nahoru,“ popisuje situaci Lukáš Vokel. Portfolia nemovitostních fondů často neobsahují klasické rezidenční nemovitosti, jelikož jsou orientovaná převážně na investice do kancelářských prostor, logistických skladů, retailových parků a nákupních center.

Přestože komoditní fondy zažily v srpnu téměř procentní pokles, připisují si od začátku roku dvouciferní výnosy. V posledním prázdninovém měsíci zaznamenala výraznou korekci celá řada komodit. Největší meziměsíční pokles nastal u dřeva a železné rudy. Nedařilo se však i zlatu, platině a obecně průmyslovým komoditám.

Doporučení Lukáše Vokela: Na investování je třeba nahlížet z dlouhodobého pohledu

V době rostoucí inflace je velmi neefektivní nechávat volné prostředky ležet na běžných a spořicích účtech, kde jsou nabízené úroky téměř mizivé. Investování nabízí nejjednodušší způsob, jak na delším horizontu zvýšit hodnotu peněz, nebo jak je ochránit před snižováním jejich reálné hodnoty. Hodnota investic samozřejmě může krátkodobě cenově kolísat, z dlouhodobého hlediska ale povětšinou roste. Vždy záleží na tom, jaká aktiva jsou předmětem investic.

Broker Consulting Index podílových fondů