Ve dvou (a více) se to lépe táhne

Karel Kořený (vpravo), zakladatel a majitel společnosti Finanční svoboda, s.r.o., a Jan Liška, zakladatel a majitel společnosti Jan Liška & Partneři, s.r.o.

Karel Kořený a Jan Liška jsou zakladatelé poradenských společností Finanční svoboda a Jan Liška & Partneři, kteří nedávno spojili své síly. Zeptali jsme se obou pánů na důvody, proč došlo k této fúzi a jaké jsou její největší benefity.

Máte za sebou nejdůležitější kroky k fúzi. Proč jste se pro tento krok rozhodli a proč jste kývl na Karlovu/Janovu nabídku? Bylo to jeho nápad, nebo váš?

Karel: Poprvé jsem se s Honzou setkal v roce 2022. Chtěl jsem poznat majitele firmy, která stejně jako my dělá komplexní finanční poradenství. Zjistil jsem, že Honza je příjemný mladý muž, který ví, co chce. A že máme stejné životní i podnikatelské hodnoty. Hodnotový soulad považuji za alfu a omegu.

Už před více než dvěma roky jsme si ve firmě definovali naše hodnoty – to, bez čeho nemá existence naší firmy smysl – 1. partnerství a důvěra, 2. 3B: bezpečí, bezstarostnost a bohatství, a za 3. pravdomluvnost. A když mi Honza představoval hodnoty JLP – důvěra, inovativní přístup, profesionalita, tak jsem měl skoro dojem, že jsme navzájem opisovali

Jan: Ono to mělo celkově přirozený vývoj, kdy jsme se na počátku spolupráce bavili zejména o vzdělávání. Následně z toho byla diskuze “Co může naše firma udělat pro tu tvou a naopak”. A v podstatě prvně z toho byly námluvy, diskuze o různých tématech a člověk postupně nabýval příjemného pocitu, že ačkoliv je zde generační rozdíl, tak si v mnoha ohledech rozumíme a skvěle se doplňujeme.

Potom v každém z nás začala zrát ona myšlenka spojení, ale nevyslovili jsme ji nahlas. Až po několika měsících jsme začali skutečně diskutovat o tom, jestli by to byl dobrý nápad nebo ne a začaly se rýsovat otázky – a jak bychom řešili tohle, a co je pro tebe důležité apod. Takže nápad to byl společný.

Třešnička na dortu, a to co mě ubezpečilo, že je fúze dobrým rozhodnutím, byla situace, kdy jsme společně tvořili SHA (shareholder agreement). Sám právník říkal, že jsme jej udělali velmi rozsáhle 🙂 Každopádně v průběhu tvorby SHA jsme si navzájem říkali, co by ten druhý měl mít v daném ustanovení, aby měl jistotu. Radili jsme si navzájem, ať jsou podmínky rovnocenné a ať je to pro každého motivační. A to mě přesvědčilo o tom, že je to skutečný partner.

Karel: Z mého pohledu je také důležité nástupnictví. Zajistit budoucnost firmy, aby naši klienti měli stejně kvalitní péči i za 20 nebo 30 let. Na schůzkách se mě klienti ptají, jak bude naše spolupráce vypadat v dlouhodobém horizontu. A s úsměvem jim odpovídám, že i kdybych umřel, bude o jejich peníze dobře postaráno, protože od začátku buduji firmu tak, abychom byli navzájem zastupitelní. A to se díky fúzi posune na další kvalitativní úroveň.

Jak probíhala fúze a jak ji přijali vaši spolupracovníci? V oblasti HR bývá fúze nejnáročnější…

Karel: Na podzim loňského roku skončila oťukávací fáze a řekli jsme si, že do toho půjdeme. Začali jsme se každé pondělí pravidelně na dvě hodiny potkávat a řešili konkrétní otázky. Zavedli jsme čtvrteční dvouhodinové poradenské meetingy našich týmů, kde slaďujeme poradenské metodiky v oblasti investic, plánování, pojistek i hypoték.

Jan: Oba máme ve firmě lidi a oba máme další společníky. Takže člověk řeší obavy, otázky, A všichni mají pochopitelně obavy a spoustu otázek. A očekává se od nás, zakladatelů, že známe odpověď na všechny jejich dotazy. Každopádně jsme si řekli, že pokud to lidé budou vnímat velmi negativně, tak to nebudeme tlačit. Takže jsme vysvětlovali benefity naší fúze, poznávali se jako lidé po profesní stránce a také i neformálně, např. na chatě apod. Každopádně se nám to podařilo vymyslet tak, aby fúze znamenala – silnější spolu, než každý zvlášť.

Karel: Máme za sebou schůzky s každým zaměstnancem a spolupracovníkem a obecně panuje spíše nedočkavost, ať už se ty plány začnou realizovat a dokončovat. Pro obě firmy to totiž znamená personální posílení, a tedy i zvýšení kapacit, lepší rozdělení kompetencí a konečně práce na věcech, na které nezbyl čas. Na to se všichni těšíme.

Co vám fúze přinese a jaká jsou vaše očekávání? V čem vidíte její největší benefity a synergie mezi dvěma generacemi?

Karel: Vidím tři hlavní přínosy:

  • 1. Zajištění dlouhodobé péče o klienty. O tom už jsem před chvílí mluvil. Klienti budou mít jistotu, že se o ně bude mít kdo postarat a že to nebude na úkor kvality.
  • 2. Lepší zastupitelnost. Ve Finanční svobodě jsme měli specialistu na investice, pojistky i hypotéky. Ale bylo to zranitelné. Když si třeba kolegyně vzala dovolenou, tak pojistky neměl kdo uzavírat. To se teď zlepší – na každou oblast budeme mít minimálně dva specialisty, kteří si už teď mezi sebou vyměňují zkušenosti.
  • 3. Dynamický růst. Naše tržby v posledních letech rostly pomaleji, než bych si přál. Hlavně proto, že jsem se hodně věnoval poradenství a neměl čas na rozvoj deskovky. Díky fúzi nás na to bude více.
foto-karel-koreny-jan-liska-fuze
Jan Liška (vlevo) a Karel Kořený

Jan: Jedním z největších benefitů vnímám vedení firmy z pohledu dvou generací. Karel má obrovské poradenské a lektorské zkušenosti, s kterými se já nemohu porovnávat. Já se velmi brzy začal zabývat procesy, obchodem, manažerskou prací a velmi čerpám z naší druhé větve JLP – business consultingu. Proto jsme si i podle svých dovedností a zkušeností rozdělili role ve firmě.

Myslím si, že je velmi důležité znát se navzájem a vědět, jak spolu komunikovat. Už v mezičase, kdy jsme vedli diskuze o poradenské praxi, tak vzniklo mnoho aha momentů na obou stranách. Zní to ode mě možná blbě, ale troufám si říct, že je potřeba mít určitou životní moudrost, aby to bylo konstruktivní, aby člověk dokázal snést kritiku bez emocí a popřemýšlet o tom, zda na tom není špetka něčeho zajímavého, co si neuvědomil. S čímž oba dva nemáme problém a naopak nás baví vést tyto názorové diskuze. Samozřejmě největší životní moudrost má Karel.

Když půjdu do těch technických benefitů, tak JLP se zabývá poradenstvím v osobních financích a poradenstvím pro firmy. Důvodem vytvoření této koncepce je, že i majitel firmy je člověk, má rodinu a firemní a osobní potřeby se navzájem ovlivňují. A v tom budeme pokračovat i nadále.

Karel: Spojujeme své aktivity v osobních financích. Zároveň nám Honza pomůže v dalších oblastech – prodeji deskové hry Finanční svoboda, vzdělávání na školách, ve firmách a s workshopy pro širokou veřejnost.

Jan: Poradenství pro podnikatele zůstane pod značkou JLP. Zde nejčastěji poskytujeme strategické poradenství, finanční řízení, dotace, prodej firem a v neposlední řadě zaměstnanecké benefity. Tedy v momentě, kdy ve firmě implementujeme tyto benefity nebo je potřeba pečovat o osobní finance majitele či zaměstnance, tak obsluhu zajistí Finanční svoboda. Naopak když se ve Finanční svobodě objeví majitel firmy, tak JLP poskytne služby pro firemní zákazníky.

Kdo bude stát v čele spojené firmy?

Karel: Tohle jsme dlouze zvažovali. Na výběr jsme měli tři možnosti – já, Honza nebo někdo zvenku. Nikoho zvenku jsme tak rychle nechtěli hledat, takže zůstaly varianty dvě. Nakonec jsme si hodili korunou a ona zůstala stát na hraně. Ale vážně: jsem rád, že na řízení firmy nebudu sám a že mi Honza pomůže.

Jan: Finanční svoboda má své další aktivity v oblasti vzdělávání, vývoj her a poradenství. Fúzi jsme proto rozdělili do několika fází a v té první fázi se Karel bude zabývat hlavně vzdělávání a vývoji her. A já řeším větev poradenství. Role Karla je udržet kvalitu poradenství a vzdělávání a moje role jsou zaměřené na provoz, produktivitu, procesy a obchod.

Osobně budu rád, když budeme takovou tváří firmy oba dva zároveň a udržíme si naše přátelství už napořád.

Co vaše plány do budoucna? Uvažujete o dalších akvizicích či fúzích?

Karel: Plánů je spousta a fúze je pro nás v podstatě startovací čára. Jak už jsme zmínili, ve firmě bude mít Honza na starosti obchod a zkvalitňování procesů, já budu zodpovídat za kvalitu poradenské práce a naše vzdělávací aktivity včetně hry Finanční svoboda. S deskovkou máme oba velké plány – další rozšíření, Finanční svobodu 2.0 i další deskové hry na finanční téma. A na to díky fúzi budu mít více času. No a mým dlouhodobým cílem je, aby se firma beze mne úplně obešla a já mohl jako Philip Carret, zakladatel fondu Pioneer, v 96 letech jezdit jednou týdně do práce, protože mne to baví a naplňuje.

Jan: Dá se říct, že po tomto spojení máme všechny předpoklady pro to, stát se určitým lídrem. Už to není firma, kde chybí pozice nebo není zastupitelnost. Nicméně teď nás čeká plno provozních priorit. Našim dlouhodobým plánem je postupné nabývání podílu ze současných 35 % na 65 %, což s sebou nese plno dalších konsekvencí, nicméně dlouhodobě směřujeme k tomu, aby firma fungovala s kvalitními poradci a s moderním a kvalitním managementem. Růst bychom však měli zdravě udržet mezi 30 až 50 % každý rok až do roku 2030 s cíleným obratem 30 mil. Kč. Není to podmínkou, nicméně chceme inovovat a růst tak, abychom udrželi firemní kulturu a hodnoty.

Co se týká fúzí dalších firem, tak mohu říct jen to, že byť nejsem tolik aktivní na LinkedInu, tak mimo něj jsem akční člověk a pracuje se i na tomto.

Co byste doporučili dalším poradcům/kancelářím, kteří také zvažují spojení?

Karel: Začněte o tom přemýšlet. Už teď, ne až vám bude 50 nebo 60 let. Zkuste si představit, jak bude váš poradenský byznys vypadat za 10 nebo za 30 let. Dnes vás práce baví, naplňuje, dáváte jí 150 % energie. Chcete tak intenzivně pracovat i za 30 let? Líbilo by se vám mít každý rok třeba dva měsíce volna, kdy nebudete brát mobil, odpovídat na maily klientům? Přáli byste si zvolnit, pracovat jen tři dny v týdnu? Chcete mít poradenství jako zdroj pasivních příjmů? Nejen pro sebe, ale pro celou rodinu, a to navěky? Přemýšlejte o tom. Spojování poradenských praxí je jedním z řešení. Ve dvou se to lépe táhne, nejste na to sami.

Jan: Oproti dnešku jsem býval hodně organizovaný, plánovaný typ. Dnes mě baví život jako takový a mám větší radost z věcí, které přicházejí přirozeně. Za mě tedy není čas ztrácet čas a pokud si s někým lidsky sedíte, může být pro Vás inspirací nebo Vám zapadá do týmu, tak jej pozvěte na oběd a debatujte o spojení. Jsem přesvědčen, že budoucnost poradenství není v tom, chránit si svou značku a žít si na vejminku.

Tlak ze všech stran cítíme všichni – klienti jsou více informovaní, tlak legislativy, tlak fintechů apod. Chvíli se zastavte a podívejte se, jak je to v zahraničí a ČR se tomu bude přizpůsobovat. Proto jsem přesvědčen, že pro dlouhodobou udržitelnost je zapotřebí mít kvalitní tým, mít zastupitelnost tohoto týmu, mít skvěle organizovanou práci s asistentkou, práci s klienty a mít prostor pro vývoj svých služeb. Každopádně já přemýšlím hodně dlouhodobě a pro mě dlouhodobá udržitelnost znamená spojování skvělých lidí.

Rozhodně mohu doporučit telefonát/schůzku s těmi, kteří si spojením prošli. Pokud někdo o spojení uvažuje nebo jej zajímá podrobnosti, jak to technicky udělat, tak jsme s Karlem určitě k dispozici pro zodpovězení dotazů.

Na závěr osobní otázka, čeho co si jeden na druhém nejvíce ceníte?

Karel: Honza je neuvěřitelně pracovitý. Stíhá řídit firmu, pracovat jako poradce, dělat prezidenta Asociace finančních poradců ČR a v 16 hodin vyzvednout dceru ze školky.

Jan: Mladý duch. Otevřenost komunikace a upřímnost. Osobní hodnoty. Inovativní nápady. A hlavně podpora. Karel je opravdu parťák do pohody i nepohody!