Volná místa stabilizovala český trh práce v době recese

Ještě před rokem byla ČR zemí s největší nabídkou volných pracovních míst. Míra neobsazených pracovních pozic tehdy překračovala 5 %, nicméně dnes zveřejněná data Eurostatu za první kvartál ukazují, že už jde o minulost. V prvním čtvrtletí letošního roku totiž poklesla na 3,8 % a posunula Česko až na šestou příčku v EU.

Jen pro zjednodušení – míra volných pracovních míst je analogií míry nezaměstnanosti, jen se počítá nikoli z počtu lidí bez práce, ale z počtu nabízených míst.

Jde o negativní trend? Stěží. Dříve široká nabídka volných pracovních míst se za poslední rok sice za poslední rok zmenšila, nicméně v době recese zafungovala jako polštář pro lidi přicházející o práci. ČR si tak udržela i nadále pozici země s nejnižší nezaměstnaností v rámci celé EU, i když její ekonomické výsledky nebyly nijak oslnivé, když jako jedné z mála se jí nepodařilo ještě vrátit ani na předcovidovou úroveň.

Široká nabídka volných míst pomohla řešit problém přicházejících uprchlíků z Ukrajiny, kteří zamířili především do oblasti služeb a mohli se začít rychle integrovat a platit na našem území daně.

Část volných pracovních míst nicméně zanikla, když v důsledku zhoršené ekonomické situace a slabé domácí poptávky začaly firmy poptávat méně pracovníků. Příkladem budiž stavebnictví, kde se míra volných pozic za poslední rok snížila o čtvrtinu, respektive z nabídky zmizelo téměř 12 tisíc míst. Celkově přitom za poslední rok ubylo téměř 67 tisíc volných míst.

Co čekat dál? Významná část volných míst zůstane neobsazená i nadále. Stále totiž platí, že tam, kde je vyšší koncentrace lidí bez práce, tam chybí i volná místa. A samozřejmě naopak. To už pravidelně potvrzují měsíční statistiky nezaměstnanosti z MPSV.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS