Vstup do nového roku se průmyslu příliš nevydařil

Průmyslová produkce v lednu meziročně reálně klesla o 1,4 %. Meziměsíčně byla nižší o 2,7 %. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 1,6 %.

Lednové výsledky průmyslu jsou v souladu s tím, co už naznačovaly průzkumy, a rozhodně nevyznívají pozitivně. Ve srovnání s prosincem se výroba propadla o 2,7 %, a to zejména v důsledku nepříznivého vývoje v automobilovém průmyslu. Když k tomu připočteme únorové omezování produkce automobilek a slabý březnový náběh tak je evidentní, že z motoru ekonomiky se stává její brzda.

Slabá čísla však nepřišla pouze z dominantního automobilového průmyslu, ale v mínusu byla většina průmyslových oborů včetně výroby elektrických zařízení, elektroniky nebo třeba potravin.

Pozitivně nevyznívají ani nové zakázky, které sice mírně rostou, ale vzhledem k tomu, že se počítají v běžných cenách, lze vlastně už mluvit o poklesu.

Průmysl zažívá slabší období vyvolané útlumem domácí i zahraniční poptávky. Částečně se ještě navíc musí vypořádávat s výpadky v dodavatelských řetězcích. Je proto pravděpodobné, že tentokrát už ekonomiku bude táhnout do mínusu, a nikoliv ji v jejím poklesu brzdit jako ještě v závěru roku.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS