Výpadky automobilek srazily průmysl na kolena

Objem tuzemské průmyslové výroby v září meziměsíčně klesl o 1,8 %, což v meziročním srovnání odpovídá propadu o 5,0 %. Výsledek poměrně výrazně zaostal za očekáváním trhu i srpnovou statistikou (-1,7 % meziročně). Výrazně se snížil i objem zakázek, kterých meziročně dorazilo o 5,2 % méně.

Jde navíc o nominální objem zakázek, jejich reálná hodnota tak propadla ještě výrazněji. S úbytkem zakázek se při tom potýká většina sledovaných odvětví. Zaměstnanost v průmyslu meziročně klesla o 2,2 %, průměrná mzda pak narostla o 7,2 %.

image002

Meziroční růst objemu produkce hlásí pouze tři průmyslová odvětví, konkrétně výroba farmaceutických výrobků (19,6 %), výroba oděvů (4,7 %) a výroba nápojů (4,1 %). Největší propad naopak eviduje výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla (-17,4 %), výroba ostatních nekovových minerálních výrobků (-14,3 %) a výroba textilií (-12,3 %).

S přihlédnutím k významu jednotlivých sektorů na celkovém průmyslovém výkonu byla jediným „tahounem“ výroba farmaceutických výrobků se skromným příspěvkem 0,3 procentního bodu, zbytek odvětví se nacházel poblíž nuly, či pod ní. Nejhůře v tomto ohledu dopadla výroba a rozvod elektřinu, plynu a tepla (-1,5 pb), výroba strojů a zařízení (-1,0 pb) a výroba ostatních nekovových minerálních výrobků (-0,6 pb).

Český průmyslový sektor prochází mrazivým obdobím, které v září ještě zhoršily mimořádné faktory. Zatímco v uplynulých měsících celkový obrázek vylepšovala silná výroba motorových vozidel, díky které jsme se drželi alespoň na dohled meziroční stagnace, stačilo malé zaškobrtnutí automobilek a rázem jsme se ocitli v propasti. Patrně vinou částečných odstávek v důsledku požáru u dodavatele plastových dílů a záplav na Slovinsku vykázali výrobci automobilů tentokrát mírný meziroční pokles produkce a průmysl tak přišel o svou jedinou oporu. Nezvykle teplé zářijové počasí pak utlumilo i aktivitu v energetickém sektoru.

A zatímco výpadky v dodávkách komponentů jsou dočasného charakteru a v příštích měsících zřejmě budou odeznívat, pokračující propad zakázek příliš velké naděje na výraznější zlepšení nedává. Zbytek roku tak pravděpodobně v průmyslovém sektoru zůstane neveselý a zakončíme jej patrně v mírně červených číslech.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS