Výplata věřitelů Sberbank končí

Z 56,8 miliardy korun bylo vyplaceno 99 procent

Výplata věřitelů zkrachovalé Sberbank CZ prostřednictvím Komerční banky dnes končí, dvakrát prodloužený termín se prodlužovat nebude. O výplatu částečného rozvrhu požádalo 11 300 věřitelů z celkových více než 15 300. Z částky 56,8 miliardy korun bylo vyplaceno 99 procent.

Výplata začala 18. března a původně měla trvat do 15. dubna, Městský soud v Praze ale lhůtu na žádost insolvenční správkyně dvakrát prodloužil. Důvodem byl vysoký počet nevyplacených věřitelů.

Výplata vyžadovala aktivní přístup věřitelů, museli předložit dokumenty k ověření své totožnosti a provedení výplaty. Lidé se mohli pro vyřízení výplaty dostavit na kteroukoli pobočku Komerční banky. Firmy musely na firemní centra Komerční banky nebo se mohly obrátit na svého firemního bankéře. Online žádost bylo možné podat v případě výplaty do maximálně 100 000 korun.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem předloňského srpna poté, co jí Česká národní banka začátkem května pravomocně odebrala bankovní licenci. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Zdroj: ČTK