Výrobní ceny v průmyslu zůstávají na uzdě

Ceny tuzemských průmyslových výrobců v průběhu března oproti předchozímu měsíci klesly o 0,1 %, což odpovídá meziroční stagnaci. Výsledek tak pro trh představuje poměrně výrazné překvapení směrem dolů, když vyhlížel meziroční růst o 0,3 %. Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně narostly o 3,2 %, meziročně naopak klesly o 13,2 %. Ceny stavebních prací vzrostly o 0,3 % meziměsíčně a o 1,6 % meziročně, ceny tržních služeb pro podniky pak vzrostly o 0,7 % meziměsíčně a o 4,1 % meziročně.

Meziměsíčně v průmyslu stouply hlavně ceny chemických látek a přípravků (3,0 %), tiskařských a nahrávacích služeb (1,5 %) a elektrických zařízení (1,4 %). Naopak pokles hlásí ceny elektřiny, plynu a páry (-1,5 %), ropy a zemního plynu (-1,3 %) či dřeva a dřevěných a korkových výrobků (-0,9 %).

Meziročně se zdražovalo v odvětví vody (9,2 %), ostatní těžby a dobývání nerostných surovin (7,7 %) a oděvů (5,7 %), propad naopak hlásí ropa a zemní plyn (-21,5 %), dřevo a dřevěné a korkové výrobky (-14,7 %) či papír a výrobky z papíru (-10,2 %).

Průmyslové ceny zůstávají stabilizované a z tohoto směru tedy v tuto chvíli není důvod se obávat dalšího vzedmutí spotřebitelské inflace. Zároveň ovšem nelze vyhlížet výraznější zlevňování, když výrobní ceny ze svého maxima, kterého dosáhly v lednu roku 2023, dosud poklesly pouze zhruba o procento a k dalšímu pohybu směrem dolů se evidentně nemají.

Oproti předpandemickému lednu 2020 tedy zůstávají o závratných 40 procent výše a za pouhé 4 roky tak výrobní ceny poskočily přibližně stejně, jako mezi lety 1997 a 2020, tedy v průběhu 23 let, což ilustruje mimořádnost nedávného inflačního šoku. I ve zbytku letošního roku očekáváme od cen v průmyslu přibližnou stagnaci, když podle nás průměrně narostou pouze zhruba o 0,5 procenta.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS