Výrobní inflace dál zpomaluje

Dynamika výrobních cen i v září zvolňovala. V zemědělství byly tentokrát ceny 13,4 % pod loňskou úrovní, v průmyslu byly v průměru ceny meziročně vyšší o 0,8 %, bez započtení energií byly o 0,2 % níže.

Zářijové výsledky cen v průmyslu a v zemědělství vytvářejí příznivé předpoklady pro zeslabení inflačních tlaků v ekonomice. Jde tradičně jen o to, jak rychle tento trend vstřebá vertikála.

Pro spotřebitele je dobrou zprávou, že meziměsíčně opět poklesly ceny výrobků potravinářského průmyslu, meziročně jsou mimochodem nyní jen o 0,9 % vyšší než loni v září. Zpomaluje dokonce i tempo růstu cen stavebních materiálů, které bylo jednou z brzd tuzemského stavebnictví.

image003

Výrobní inflace reaguje nejenom na příznivější vývoj cen vstupů, ale i na slabou poptávku, která s výjimkou automotive postihuje většinu průmyslu.

Pro další vývoj výrobní a spotřebitelské inflace však bude zásadní, jak budou vypadat ceníky pro příští rok. Jde o tradiční lednové přeceňování, které do značné míry určí laťku pro vývoj inflace v příštím roce.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS