Ceny tuzemských průmyslových výrobců v průběhu května meziměsíčně klesly o výrazných 1,2 %, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 1,0 %. Výsledek tak poměrně výrazně zaostal za očekáváním trhu, který vyhlížel 2,0 %. Zlevnění hlásí i zemědělští výrobci, a to o 1,5 % meziměsíčně a 10,1 % meziročně. Ceny stavebních prací vzrostly o 0,2 % meziměsíčně a 2,1 % meziročně, ceny tržních služeb pro podniky meziměsíčně klesly o 0,2 %, meziročně pak byly vyšší o 3,2 %.
Květen opět potvrdil, že nákladové tlaky ve výrobní sféře vymizely a nezavdávají důvod k dalšímu růstu spotřebitelských cen. Příznivý vývoj na mezinárodních komoditních trzích v kombinaci s utlumenou poptávkou drží výrobní ceny na uzdě a v některých případech dochází i ke korekci předchozích dramatických nárůstů, byť jen neochotně. Dobrou zprávou je i pokračující cenové uklidňování v zemědělském sektoru a u potravinářů, který dává naději na umírněný vývoj cen potravin v obchodech.
V průměru za celý letošní rok podle nás průmysl směřuje k výrobní inflaci pod 1 procentem, ten zemědělský pak k deflaci poblíž 8 procent. Pro Českou národní banku se jedná o jeden z posledních zajímavých údajů před červnovým měnověpolitickým zasedáním. To se patrně ponese ve znamení diskuze mezi snížením sazeb o 0,50 či 0,25 procentního bodu, přičemž dnešní statistika bude patřit mezi jemné argumenty ve prospěch odvážnějšího snížení.
Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS